20.03.2024 Informator kulturalny

pb160481 2024 03 20 101135

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wiosenny koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej

Pieśni, tańce, melodie ludowe – folklor kultywowany od 1948 roku. Tancerze ZPiT im. Wandy Kaniorowej – znakomitego pedagoga i choreografa, twórczyni wielu inscenizacji bajek oraz widowisk – znów na scenie. Tancerze wystąpią w Centrum Kongresowym UP w Lublinie. Przed publicznością i dla publiczności zaprezentują tańce lubelskie, rzeszowskie, sądeckie, kaszubskie, kieleckie i wiele innych. To oznacza, że będą mogli Państwo zobaczyć folklor każdego z zakątka kraju. 

Koncert będzie także okazją do zaprezentowania staropolskich obrzędów związanych z przywitaniem wiosny.

Początek o 18:00 w Centrum Kongresowym UP w Lublinie

Martyna Jakubowicz wystąpi w Teatrze Starym

Na Starym Mieście w Lublinie, w Teatrze Starym Martyna Jakubowicz. Artystka od lat łączy blues, balladę, muzykę rockową. Od lat jest także symbolem buntu lat 80. w Polsce PRL i muzyki alternatywnej. Wszyscy pamiętamy utwór „W domach z betonu nie ma wolnej miłości” – przez wiele tygodni zajmował pierwsze miejsce na radowej Liście Przebojów Trójki. 

W latach 80. jej utwory nagrywane w studio PR im. Agnieszki Osieckiej. Ma w swoim dorobku 15 płyt. Dziś wystąpi wspólnie z gitarzystami Jankiem Pentzem i Dariuszem Bafeltowskim.

W Teatrze Starym zaprezentuje nowe, akustyczne wersje dawnych przebojów. 

Początek koncertu o 19:00. 

Na warsztaty filmowe zaprasza CSK w Lublinie

Kolejne spotkanie dla tych, którzy widzą siebie w branży filmowej. W CSK warsztaty. Uczestnicy poznają tajniki pisania scenariusza filmowego, aktorstwa i reżyserii, operatorstwa, oświetlenia i dźwięku, organizacji planu zdjęciowego oraz montażu. 

Swoim doświadczeniem podzielić się mają ludzie filmu w zajęciach masterclass. 

Warsztaty poprowadzi Bartosz Gorzel, twórca filmów krótkometrażowych, reportaży, filmów promocyjnych i teledysków. Współpracował między innymi z ZAZ, Kayah, Natalią Kukulską, Justyną Steczkowską, Beatą Kozidrak.

Początek o 17:00 w sali kinowej CSK w Lublinie 

Spektakl „Iskry Niepodległej”

Multimedialna podróż przez historię. Ruch, światło, animacje przypominają nam o ważnych postaciach i momentach w historii Polski. To spektakl opowiadający o Polakach, którzy zapisali się w pamięci i zmieniali świat.

W przygotowaniu spektaklu pomogła sztuczna inteligencja. Narratorem opowieści jest cyfrowa postać, która porusza się po ścianie ekspozycyjnej na specjalnie zaprojektowanym ekranie. To z nią goście udadzą się w podróż po polskich dokonaniach, poznając bliżej losy wynalazców takich jak Bekker czy Szczepanik. 

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Mogą ją Państwo oglądać do 24 marca codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00.

Fot. Iwona Burdzanowska / archiwum

Exit mobile version