„Malowanie nie jest lizaniem cukru przez szybę, jest to głębokie, wewnętrzne przeżycie tego, co widzi się, a więc impresji własnej i impresji odbieranej z natury” pisał Zenon Kononowicz. W Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu można oglądać wystawę prac Zenona Kononowicza z kolekcji Dariusza Bielca. Twórczości malarza została poświęcona jedna z sal Kamienicy Celejowskiej. Kuratorka ekspozycji, Dorota Seweryn – Puchalska oprowadzi nas po wystawie. Przywołamy także rozmowę, jaką przed laty odbyła z Kononowiczem w Radiu Lublin Barbara Jurkowska (fragmentów można posłuchać na wystawie w Kazimierzu) i wspomnienia o malarzu z reportażu Danuty Bieniaszkiewicz pt. „Bosy”, w którym Kononowicza wspominają Zofia Walczakowa i Franciszek Kmita.
„Pociecha rzeczy okrągłych” austriackiego pisarza Clemensa J. Setza to jeden z tytułów, na których ukazanie się po polsku czekamy z niecierpliwością. Jedno z jego opowiadań, „Zdjęcie klasowe” ukazało się przed rokiem w magazynie „Wizje”. Przetłumaczyła je Agnieszka Kowaluk, której przekład „Pociechy rzeczy okrągłych” ukaże się w maju w wydawnictwie „Filtry”. O pracy nad tłumaczeniem tomu opowiadań porozmawiamy z tłumaczką. Czy Clemens Setz tworzy nowe uniwersum, czy to nasz świat, któremu przygląda się uważniej? Skąd wziął się tytuł tomu opowiadań? Czy czytanie Setza może dać pociechę?
Skąd się biorą lęki i depresje? Jak próbuje sobie z nimi radzić Alicja, bohaterka książki „Koniec świata, umyj okna” (2020, wyd. Cyranka)? Justyna Bargielska rozmawiała kiedyś z autorką książki Agnieszką Jelonek w DDK Czuby Południowe w ramach prowadzonego przez Mateusza Nowaka cyklu „Ciąg dalszy”. Wrócimy do tego spotkania.
W 398 odcinku słuchowiska „Bazarek” Zosia dostaje prezent i kłuje Lucjana, Wiesława się angażuje, a Helena zwycięża z Karolem Wielkim.
Fot. Grażyna Lutosławska