Od kilku lat z niepokojem obserwujemy wzrost liczby dzieci i młodzieży prezentujących objawy uzależnienia od gier komputerowych i internetu. Chociaż dotychczas w diagnostyce medycznej zjawisko to nie jest oficjalnie rozpoznawane, jednak jego przebieg i skutki bardzo przypominają inne uzależnienia od substancji psychoaktywnych i behawioralne. W tej chwili w rozpoznawaniu uzależnienia od gier komputerowych i internetu stosuje się kryteria innych uzależnień (szczególnie od hazardu). Badania amerykańskie przeprowadzone przez National Institute on Media and the Family i Uniwersytet Iowa na próbie 1178 dzieci w wieku 8-18 lat ujawniły, że 8,5% z nich miało co najmniej 6 z 11 objawów uzależnienia.
Jak pomóc dzieciom i rodzicom wzrastać w nowoczesnym środowisku multimedialnym, bez konieczności doświadczania wszystkich negatywnych objawów uzależnienia, które są tak destrukcyjne dla zdrowego funkcjonowania dziecka i rodziny? Jak wygląda diagnoza uzależnień od Internetu u dzieci?
Gościem audycji będzie mgr Anna Dmowska, specjalista okołoporodowy (m.in. położna, lactaCoach, Coach), z doświadczeniem pracy na odcinkach szpitalnych oraz POZ. Nauczyciel akademicki studentów polskojęzycznych i anglojęzycznych kilku uczelni. Prowadzi praktykę OK Zdrowie (Centrum Zdrowia, Rozwoju i Okołoporodowe). Prelegent sesji naukowych i popularnonaukowych oraz entuzjasta w dziedzinie zdrowia, w tym okołoporodowego oraz rozwoju osobistego (zwłaszcza w kontekście wellnessowym). Twórca inicjatyw (Okołoporodowo naPLUS, Projekt Udane Karmienie). „Budzi do piękniejszego i zdrowszego życia”. Aktualnie prowadzi badania do doktoratu w dziedzinie laktacji przy 1. Katedrze Pediatrii oraz Klinice Patologii Noworodków i Niemowląt Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w temacie „Czynniki wpływające na rozwój i podtrzymanie laktacji u kobiet karmiących naturalnie”.
Mgr Anna Dmowska serdecznie zaprasza do udziału w badaniu online Mamy z doświadczeniem naturalnego karmienia (długość karmienia NIE ma znaczenia – ważne czy po porodzie Mama choć próbowała podjąć się karmienia, również retrospektywnie). Link do badania: TUTAJ
Zaprasza również na otwarte spotkania „Mleczna Kuchnia Otwarta” zwłaszcza Mamy na początku drogi mlecznej (informacja na Instagramie: OK Zdrowie & fanpage: OK Zdrowie, Projekt Udane Karmienie).
Na rozmowy zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Fot. Magdalena Lipiec-Jaremek