Przyroda budzi się do życia. Widać już pierwsze oznaki wiosny [ZDJĘCIA]

img 6171 2024 02 12 175745

Pierwsze oznaki wiosny pojawiają się w przyrodzie. Chodzi między innymi o zachowania zwierząt – w szczególności ptaków.

– One są w tym okresie dużo bardziej aktywne – słychać to między innymi w puławskim parku – mówi członek Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego, Piotr Safader. – Już od wczesnego ranka swoim śpiewem informują nas, że już niedługo do okresu lęgowego. Słychać głosy sikor, kowalika, słychać kosy. Jeżeli przeszlibyśmy się nad łachę, możemy zaobserwować już nadlatujące nurogęsi oraz gągoły. To wszystko świadczy o tym, że zbliżamy się do upragnionego również przez obserwatorów przyrody czasu, jakim jest przedwiośnie, a później wiosna. 

Można już zaobserwować znaczącą aktywność ptaków

– Te oznaki wiosny widać powoli – zauważa Leopold Leszko, specjalista Służby Leśnej w Nadleśnictwie Puławy. – Wszystko oczywiście jest uzależnione od warunków atmosferycznych, pogodowych, jak widzieliśmy dnia wczorajszego. Było dosyć ciepło, temperatura wynosiła ponad 10 stopni Celsjusza. Prywatnie jestem właścicielem pasieki i byłem bardzo rad, widząc, pszczoły, które przeżyły zimowlę, i to skutecznie. Pszczoły, praktycznie ze wszystkich uli, bardzo żywo i żwawo latały. Poza tym, jeśli chodzi o kolejne oznaki wiosny, co można zauważyć, jeżeli są państwo „rannymi ptaszkami”, na pewno państwo już stwierdzili znaczącą aktywność ptaków, chociażby sikorek, kosów czy dzięcioła czarnego. Jeżeli wybiorą się państwo ciepłym dniem na spacer po lesie, można dzięcioła czarnego usłyszeć. Kolejną oznaką wiosny jest powoli rozkwitająca leszczyna w lesie. 

CZYTAJ: Zima wróciła, a wraz z nią… żurawie [FILM]

– Już zaczynają się przebijać pierwsze kwiatuszki, ptaki ćwierkają i słoneczko świeci, to jest to – cieszą się mieszkańcy. – Nad wodą widziałam dużo kaczek, żurawie już lecą. Jeszcze trochę do tej wiosny, ale kwiatki zaczynają się wydostawać spod ziemi, np. tulipany, hiacynty. 

– Wczoraj zaobserwowałam klucz dzikich gęsi, który przelatywał nad moim podwórkiem, co dla mnie jest wyznacznikiem, że zima się kończy – mówi Izabela Giedrojć z Zarządu Dróg Miejskich w Puławach. – Natomiast myślę, że lada moment w mieście zobaczymy trochę naszych nowych nasadzeń kwiatowych, ponieważ posadziliśmy kilka tysięcy cebul krokusa. Krokusy są we wszystkich naszych parkach, ale posadziliśmy też cebule tulipanów, żonkili.

– Ta cieplejsza temperatura powinna się utrzymywać zdecydowanie dłużej, wtedy będziemy mogli już oglądać masowe oznaki wiosny – mówi Leopold Leszko. – Na przykład piękny zawilec gajowy, który występuje na terenie naszych lasów grądowych, tutaj w okolicy, chociażby Puław – zachęcam do oglądania, to spektakularny widok. Oczekujmy cierpliwie. 

A czy po dźwiękach możemy poznać, że wiosna się zbliża? Czy ten dźwięk wydawany przez ptaki, które już są, jest inny?

– Na pewno, ptaki już wykazują charakterystyczne wiosenne głosy – odpowiada Leopold Leszko. – Tutaj słyszymy w oddali ziębę i sikorę bogatkę. To są jedyne i niepowtarzalne dźwięki, dzięki którym możemy namierzyć dany gatunek i stwierdzić jego obecność na danym terytorium.

CZYTAJ: W Lublinie trwa naprawa ubytków w drogach. Kompleksowe remonty dopiero wiosną [ZDJĘCIA, WIDEO]

W najbliższych dniach słupki rtęci będą wskazywały w całej Polsce dodatnie wartości. Według prognoz zima jednak nie powiedziała ostatniego słowa i pod koniec lutego może o sobie przypomnieć.

ŁuG / opr. LisA

Fot. Iwona Burdzanowska, pixabay.com

Exit mobile version