– Połączenie radia i telewizji nie jest dobrym pomysłem – mówiła w Radiu Lublin prof. Iwona Hofman, medioznawca, dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Zapowiedzi łączenia regionalnych ośrodków telewizyjnych z regionalnymi rozgłośniami Polskiego Radia pojawiły się w mediach. Pracujący w 14 rozgłośniach regionalnych dziennikarze, technicy, realizatorzy, pracownicy administracyjni opublikowali niedawno list otwarty do polityków, w którym wyrażają obawy, że takie połączenie wpłynie negatywnie m.in. na jakość programu, podawania informacji, a także ograniczy działalność radia, gdyż większość budżetu pochłonie telewizja.
CZYTAJ: List Otwarty Pracownic i Pracowników Regionalnych Rozgłośni Polskiego Radia
Według prof. Hofman te obawy są słuszne. Jej zdaniem radio powinno zachować swoją autonomię, zwłaszcza jako medium regionalne. – Do radia ludzie się przywiązują. To medium, którego się słucha, które nam towarzyszy, które się wartościuje poprzez ulubione programy, słuchowiska, które jest nastawione także na dziennikarstwo jakościowe. Radio regionalne – jest na to wiele przykładów na całym świecie – odgrywa większą rolę niż telewizja regionalna. To jest medium codzienne, dlatego też powinno zachować odrębność.
Prof. Hofman podkreśliła, że główne funkcje mediów publicznych to informowanie i edukowanie, w tym także uczenie rozpoznawania sposobów manipulacji czy propagandy.
RCh / opr. WM
Fot. PrzeG