Naukowcy pracują nad poprawą efektywności energetycznej historycznych dzielnic – m.in. w Zamościu

pm spacerzamosc 150723 008 2024 02 14 175115

2023-07-15T12:34:12:08 , Fot. Piotr Michalski 2023.07.15. ZAMOSC . SPECER ULICAMI ZAMOSCIA . FOT. PIOTR MICHALSKI

Naukowcy z czterech krajów pracują nad nowoczesnymi metodami poprawy efektywności energetycznej historycznych dzielnic w Zamościu, Karlovacu w Chorwacji i Palmanovie we Włoszech.

Zabytkowe dzielnice tych miast borykają się z tym samym problemem – stare kamienice ciężko jest dogrzać.

W ramach projektu naukowcy różnymi sposobami chcą poprawić efektywność energetyczną zabytkowych budynków – mówi dr inż. Bartosz Szostak z Katedry Konserwacji Zabytków Politechniki Lubelskiej: – Obiektów zabytkowych nie możemy w sposób tradycyjny docieplić od strony zewnętrznej, tak jak ma to miejsce na przykład w przypadku budynku wielkiej płyty. Musimy szukać innych rozwiązań z uwagi na to, że w obiektach zabytkowych występują detale architektoniczne na elewacjach, różnego rodzaju zdobienia. No i nie możemy tego, że tak brutalnie powiem, przykryć styropianem, dlatego szukamy rozwiązań, żeby można było poprawić kwestie termiczne tych budynków, jednocześnie zachowując ich walory historyczne i estetyczne. Jednym z proponowanych przez nas rozwiązań jest docieplenie tych budynków od strony wewnętrznej.

CZYTAJ: Eksperci: wielogodzinne wpatrywanie się w ekran prowadzi do wielu problemów ze zdrowiem

Lubelscy inżynierowie prowadzą już badania w oficynie Pałacu Zamoyskich – mówi dr inż. Maciej Trochonowicz: – Te prace się zakończyły kilka tygodni temu i dotyczyły ścian oraz stropów. W przypadku ścian zamontowane zostały trzy różne typu materiałów, z pełnym ich wykończeniem technologicznym, a więc również z uzyskaniem tynków wewnętrznych, natomiast jeżeli chodzi o stropy, są to cztery materiały, które zostały zastosowane. Mamy tu do czynienia z zastosowaniem materiałów nowoczesnych i również, można powiedzieć, historycznych oraz dość nietypowych, bo na przykład jednym z materiałów jest wełna owcza, która stała się jednym z materiałów termomodernizacyjnych, może bardzo rzadko jeszcze stosowanych, ale już stosowanych i polecanych.

Inne materiały to m.in. perlity czy specjalne piany. Teraz naukowcy będą obserwować pola badawcze: – Badania są prowadzone w miesiącach przede wszystkim zimowych, bo wymagana jest bardzo duża różnica temperatur przy opomiarowaniu – mówi dr inż. Maciej Trochonowicz. – Te stanowiska są cały czas monitorowane, czyli kwestie temperaturowe, wilgotnościowe są w sposób ciągły monitorowane. Tak więc wnioski – po mniej więcej roku badań, dlatego że jednocześnie prowadzone są badania w laboratorium – również tych materiałów.

CZYTAJ: Wkrótce rozbudowa ul. Wallenroda. Ruszyły prace przygotowawcze

Jednym z etapów prac jest także stworzenie cyfrowego bliźniaka Starego Miasta Zamościa: – W ramach cyfrowego bliźniaka, oprócz odtworzenia geometrii tego Starego Miasta, również dzielimy Stare Miasto na poszczególne budynki, korzystając z nowoczesnych technologii – BIM, czy też heritage BIM – mówi dr inż. Bartosz Szostak. – Będziemy próbowali uzupełniać obiekty cyfrowego bliźniaka o zebrane informacje dotyczące stanu technicznego, przeprowadzonych prac termomodernizacyjnych i remontów oraz informacje niezbędne do oceny efektywności energetycznej poszczególnych budynków. Ma to na celu przede wszystkim to, żeby można było kompleksowo ocenić cały zespół budynków, żeby w bardzo szybki i prosty sposób można było wyfiltrować budynki, które wymagają najszybszych interwencji albo w których to zużycie energii jest największe, w szczególności energii jeśli chodzi o ogrzewanie. W skali planów inwestycyjnych miasta to może być dość istotne, dlatego że przy pomocy takiego cyfrowego bliźniaka będzie można dość łatwo i szybko oszacować skalę niezbędnych prac w przyszłości, żeby sprawność energetyczną takich obszarów poprawić.

Efektem całego projektu ma być podręcznik dobrych praktyk w tym zakresie. Projekt wart jest 2 miliony euro i potrwa do 2026 roku.

W projekcie biorą udział badacze z Politechniki Lubelskiej, ale także naukowcy z Chorwacji, Niemiec i Włoch. Partnerem projektu jest także miasto Zamość.

Więcej na ten temat projektu, m.in. tego jakie metody poprawy efektywności cieplnej wybrały Palmanova i Karlovac w programie Eureka po godzinie 18.00.

SzyK/ opr. DySzcz

Fot. archiwum

Exit mobile version