Miasto pomaga uzależnionym. Specjalne punkty już działają [ZDJĘCIA]

pm punkt 090224 005 2024 02 09 185304

– Dużo ludzi popadających w uzależnienia od substancji psychoaktywnych to osoby niepełnoletnie – mówią eksperci. W Lublinie z inicjatywy miasta uruchomiono 3 punkty pomagające osobom uzależnionym m.in. od alkoholu i narkotyków.

Punkty prowadzone są przez organizacje pozarządowe. Udzielają bezpłatnej pomocy dla osób niepełnoletnich i dorosłych.

Najczęściej zabija alkohol

– Więcej osób niepełnoletnich zgłasza się po pomoc psychologiczną z powodu uzależnienia od narkotyków, niż z przyczyny uzależnienia na przykład od komputera – mówi psycholog Katarzyna Kulik. – Najwięcej jest uzależnień od marihuany. Jest to narkotyk bardzo szeroko dostępny w środowiskach młodzieży. I jest środkiem, który jest bardzo łatwy do tzw. „eksperymentowania”.  Jeśli rozmawiam z osobą, która ma 14-16, bardzo często słyszę: „chciałem spróbować, bo koledzy próbowali”. I od tego się z tego z reguły zaczyna, od tzw. inicjacji towarzyskiej.

– W 2023 roku w Lublinie hospitalizowaliśmy około 120 niepełnoletnich osób, które zatruły się alkoholem i substancjami psychoaktywnymi – informuje dr n. med. Jarosław Szponar z Klinicznego Oddziału Toksykologiczno-Kardiologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie. – Trucizną, która zabija zdecydowanie najczęściej, jest alkohol. Natomiast jeśli chodzi o narkotyki, tych substancji jest bardzo dużo. To są zarówno syntetyczne kannabinoidy, syntetyczne katynony, to są różne dostępne od lat narkotyki, takie jak amfetamina czy mefedron. Takich zatruć jest najwięcej.

Giełda też może uzależniać

Do punktów informacyjno-konsultacyjnych na terenie miasta można się zgłaszać także z tzw. uzależnieniem behawioralnym. – Zgłaszają się do mnie osoby uzależnione od hazardu. Mam tu na myśli różnego rodzaju gry hazardowe, czy to automaty, czy gry online, ale także od inwestowania pieniędzy na giełdzie. Coraz większym problemem staje się także uzależnienie od Internetu. Są też uzależnienia seksualne. To jest coś, o czym się jeszcze mało mówi, bo jest to okryte płaszczykiem wstydu. I młodzi ludzie rzadko sięgają po pomoc w tym zakresie. Ale takie osoby też się zaczynają pojawiać – wylicza psycholog Katarzyna Kulik.

Dostępna też pomoc prawna

– W punktach uruchomionych przez miasto można się zgłaszać także po pomoc prawną – tłumaczy Małgorzata Kępa-Mitura, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Profilaktyki Urzędu Miasta Lublin. – Można wcześniej zadzwonić, umówić się zarezerwować sobie czas potrzebny na spotkanie i określić, czy chcemy rozmawiać z prawnikiem, czy z psychoterapeutą uzależnień, czy bardziej będzie nam potrzebny pracownik socjalny. Możemy to zgłosić podczas rozmowy telefonicznej. Możemy też zgłosić na przykład konieczność tłumacza migowego. Każdy mieszkaniec miasta może skorzystać z takiego punktu, podobnie jak cudzoziemcy, którzy mieszkają na naszym terenie. Można to zrobić anonimowo.

Na działanie punktów konsultacyjnych do końca 2026 roku miasto przeznaczyło ponad 250 tysięcy złotych.

Punkty informacyjno-konsultacyjne zlokalizowane są przy ulicach: Abramowickiej, Kasztanowej i Radzyńskiej. Prowadzenie punktów jest finansowane ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin.

Pomoc będzie udzielana:

przy ul. Abramowickiej 2 F – punkt informacyjno-konsultacyjny prowadzony przez Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym Uzależnionym od Alkoholu „Nadzieja”, tel. 81 743 91 11:
poniedziałek w godz. 9.00-10.00 – dyżur prawnika,
poniedziałek w godz. 10.00-11.00 – dyżur pracownika socjalnego,
środa w godz. 16.00-18.00 – dyżur specjalisty psychoterapii uzależnień, specjalisty w zakresie przeciwdziałania przemocy,
czwartek w godz. 13.00-15.00 – dyżur specjalisty psychoterapii uzależnień, specjalisty w zakresie przeciwdziałania przemocy.

– przy ul. Kasztanowej 1 – punkt informacyjno-konsultacyjny prowadzony przez Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym AGAPE, tel. 81 534 38 87:
czwartek w godz. 9.00-12.00 – dyżur psychologa,
piątek w godz. 16.00-18.00 – dyżur prawnika.

– przy ul. Radzyńskiej 3 – punkt informacyjno-konsultacyjny prowadzony przez Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym AGAPE, tel. 81 534 38 87:
czwartek w godz. 16.00-18.00 – dyżur prawnika,
piątek w godz. 9.00-12.00 – dyżur psychologa.

ŁuM / opr. ToMa

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version