Depresja coraz większym problemem. Jakie są sygnały choroby?

depresja 2024 02 21 171622

W 2023 roku ponad 17,5 tys. osób z województwa lubelskiego leczyło się z powodu depresji. – Problem ten narasta w naszym społeczeństwie – mówią eksperci.

Przyczyny depresji

– Przyczyną depresji jest bardzo często rozpad jakiejś relacji – mówi Joanna Gawrońska-Kręgiel, psychoterapeuta i psycholog kliniczny. – To na przykład rozpad relacji przyjacielskich. Przyczyną może być również utrata pracy – wartości, która była jednym z naszych celów życiowych. Rozpada się wówczas również nasza sytuacja materialna, życiowa osobista. Mogą to być także sytuacje związane z takim kryzysem, że nie wiemy, czego chcemy, czego nam brakuje. Ważne tutaj jest poznawanie obszarów, w których doznajemy pewnego rodzaju deficytów. Przyczyny depresji są też związane z relacjami rówieśniczymi, ale również z kwestiami samoakceptacji, czyli tego, jak człowiek postrzega samego siebie, ale też, czy czuje się akceptowany, czy też łączy się to z oczekiwaniami i wymaganiami ze strony innych, których to oczekiwań nie spełnia.

CZYTAJ: Robot chirurgiczny i inne usługi. Milionowa inwestycja w lubelskim szpitalu [ZDJĘCIA]

Jak rozpoznać depresję?

Jednym z najczęstszych sygnałów, że ktoś ma problem z depresją, jest wycofywanie z normalnych aktywności: – Chodzi o spadek zainteresowania ważnymi dla danej osoby rzeczami, wycofanie się z relacji. Mogą to być wahania, jeśli chodzi o sen. Czyli mogą to być problemy albo z zasypianiem, albo z porannym wybudzaniem się, albo sen może trwać zbyt długo, czyli trwać kilkanaście godzin. Objawem mogą być też wahania wagi – wylicza Joanna Gawrońska-Kręgiel.

Jak pomagać

Jeśli chcemy pomóc osobie zmagającej się z depresją, nie możemy tego robić nachalnie. – Trzeba to wykonywać małymi krokami. Najpierw podejmować rozmowę, zainteresować się tą osobą, zwrócić uwagę, że jest ona dla nas ważna, że widzimy, iż coś się zmieniło w jej zachowaniu. Zapytać się, może przeżywa coś trudnego, z czym nie powinna zostać sama? Dlatego wtedy ważny jest kontakt z bliskimi, a może też wskazanie, że ta osoba może skorzystać z konsultacji psychologicznej, terapeutycznej. Bo wielokrotnie rozmowa z obcą osobą będzie sytuacją bardziej neutralną i bezpieczną, która pozwoli zacząć mówić o swoich problemach. I wtedy będzie można wykorzystać również wsparcie bliskich. Taka obca osoba jest obiektywna i może spokojnie spojrzeć na problem – tłumaczy Joanna Gawrońska-Kręgiel.

Eksperci szacują, że na depresję w Polsce cierpi ponad milion osób.

W Lublinie przy Centrum Interwencji Kryzysowej działa całodobowo telefon zaufania pod numerem: 733 588 900. 

Trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Z tej okazji w Centrum Interwencji Kryzysowej przy ul. Probostwo 6A odbywają się dodatkowe stacjonarne dyżury psychologa: 22 lutego (czwartek) – w godz. 7.00-12.00 oraz 14.00-17.00; 23 lutego (piątek) – w godz. 9.00-11.00 oraz 15.00-19.00.

ŁuM / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version