Krystyna Prońko w Teatrze Starym
Wielka dama polskiej sceny muzycznej – Krystyna Prońko – po raz pierwszy zaśpiewa na scenie Teatru Starego.
Krystyna Prońko – jest absolwentką Akademii Muzycznej Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach (dyplom 1979 z nagrodą rektorską ówczesnego Rektora Henryka Góreckiego). Karierę zaczynała w rodzinnym zespole „Refleks”, w którym grali także jej bracia, występowała również w chórkach towarzyszących największym gwiazdom polskiej estrady lat 70., m.in. Czesławowi Niemenowi, Skaldom czy Czerwonym Gitarom.
Po usamodzielnieniu się rozpoczęła współpracę z Januszem Komanem i zespołem Koman Band z którym dokonała wielu nagrań radiowych, płytowych, programów TV – występowała z Orkiestrą Studia Jazzowego Polskiego Radia w Warszawie a także z Orkiestrą Big Band Gustawa Broma. Jest wielokrotną laureatką Festiwalu Opolskiego. Brała udział w wielu innych festiwalach i trasach koncertowych w kraju inna świecie.
Z kolei w latach 2000 – 2010 prowadziła również klasę śpiewu na UMCS w Lublinie.
Na pytanie „jak by określiła tę muzykę, którą wykonuje?” – odpowiada: “Ani to pop, ani rock, ani to jazz, ani piosenka literacka. Moje śpiewanie i piosenki to po prostu współczesna muzyka rozrywkowa. A jeśli ktoś koniecznie chce to szufladkować, to niech nazywa to styl jazzy (nie mylić z jazzem) Krystyny Prońko”. Lubi mieszać gatunki muzyczne ze sobą, bo jak mówi „nużące jest śpiewanie ciągle tego samego”. Wyrazem tego jest płyta „Lubię… Specjalne okazje…” wydana z okazji 50 lat pracy artystycznej w 2020 r.
To będzie czas emocji i pięknych dźwięków – wielkie święto, święto muzyki – tak zapraszają organizatorzy dzisiejszego koncertu w Teatrze Starym.
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19:00.
“Kadry lubelskie” w Galerii Ratusz
“Kadry lubelskie” to tytuł wystawy prezentowanej w Galerii Ratusz.
Ekspozycja to prace Tymoteusza Toczyńskiego. Artysta jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Na co dzień zajmuje się m.in. malarstwem tradycyjnym, projektowaniem wnętrz i grafiką użytkową.
Jak mówi, prezentowane prace przedstawiają najpiękniejsze i najciekawsze budowle Lublina… [POSŁUCHAJ PONIŻEJ]
Wystawę „Kadry lubelskie” autorstwa Tymoteusza Toczyńskiego, można oglądać w Galerii Ratusz – jeszcze dziś jutro.
Finisaż ekspozycji zaplanowano dzisiaj o godz. 16.30.
90 urodziny zamojskiego fotografa
Stanisław Orłowski – zasłużony fotograf z Zamościa, autor tysięcy zdjęć, które mają ogromną wartość dokumentacyjną i artystyczną oraz znakomitych albumów, obchodzi swoje 90 urodziny.
Z tej okazji Stowarzyszenie Kultura dla Zamościa, Zamojska Grupa Fotograficzna GT oraz Zamojski Dom Kultury przygotowali tę wyjątkową, okolicznościową ekspozycję fotografii tego artysty.
Jest autorem i uczestnikiem wielu wystaw fotografii na terenie kraju, a także spotkań autorskich, prelekcji, warsztatów i plenerów fotograficznych.
Autor albumów fotograficznych: „Mój Zamość 1961-1980” (Zamość 1916) i „Dwie dekady 1980-2000” (Zamość 2018).
Autor ponad 100 wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych. W 2018 r. otrzymał medal Za Zasługi dla Fotografii Polskiej.
Uprawia głównie fotografię rodzajową i pejzażową, a szczególnym obszarem jego zainteresowań fotograficznych jest miasto Zamość.
Wystawa Jubileuszowa prac Stanisława Orłowskiego “90”, prezentowana jest w Zamojskim Domu Kultury.
Fot. Teatr Stary w Lublinie Facebook