15.02.2024 Informator kulturalny

pm wernisaz 150224 015 2024 02 15 200548 2024 02 16 104102

Premiera spektaklu „Jak płakać w miejscach publicznych”.

Teatr im. J. Osterwy w Lublinie zaprasza na premierę spektaklu teatralnego „jak płakać w miejscach publicznych”, inspirowanego bestsellerową książką Emilii Dłużewskiej. Spektakl, będący nowoczesną adaptacją literackiego dzieła, wpisuje się w nurt współczesnych produkcji teatralnych, które otwierają dialog na temat zdrowia psychicznego
jak mówią twórcy – Spektakl „jak płakać w miejscach publicznych”, skierowany jest przede wszystkim do młodych kobiet oraz do wszystkich tych, którzy chcą zrozumieć doświadczenia związane z problemami psychicznymi. To nie tylko przedstawienie teatralne – to również szansa na otwartą rozmowę o zdrowiu psychicznym, dostępna dla każdego widza. To zaproszenie do udziału w niezwykłej podróży przez świat emocji i doświadczeń, które dotyczą nas wszystkich – mówi Mira Mańka.

[SŁUCHAJ PONIŻEJ]

A zatem:

Reżyseria i adaptacja: Mira Mańka
Obsada: Kamila Janik i Beata Passini
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Sobolewska

Muzyka: Magdalena Dubrowska
Reżyseria światła: Piotr Bartoszewicz
Inspicjentka: Klaudia Wierzchoń
Zdjęcia: Aleksander Wolak
Obsada: Kamila Janik i Beata Passini

Premierowy spektakl rozpocznie się o godz. 17. 

Kolejne zaplanowano również  16, 17 18, a także 24 i 25 lutego.

Wernisaż wystawy „W świetle natury cień człowieka” 

W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie wernisaż wystawy „W świetle natury cień człowieka” autorstwa Anny Beaty Barańskiej.

Artystka ukończyła studia na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie na kierunku malarstwo. Od 2006 roku pracuje na macierzystej uczelni, gdzie Prowadzi Pracownię Technologii i Technik Malarskich.

W 2016 uzyskała tytuł naukowy doktora sztuki, w dziedzinie sztuk plastycznych. Głównym obszarem jej artystycznych zainteresowań jest malarstwo, wideo oraz grafika. 
Brała udział w kilkudziesięciu  festiwalach, wystawach i projekcjach odbywających się w Polsce i na świecie.  Laureatka nagród i wyróżnień, krajowych i międzynarodowych.

Tematyka wystawy oscyluje wokół relacji człowieka z naturą i samej natury. Motyw ten przewija się w twórczości artystki od dawna, zarówno w jej pracach malarskich, jak i wideo i stanowi punkt wyjścia, który w procesie twórczym poddaje różnym zabiegom, tworząc obraz tego, co najsilniej na nią oddziałuje.

Wernisaż rozpocznie się o godz. 18. Wystawa będzie prezentowana do 17 marca.

„Perfekcyjna niedoskonałość” w Bibliotece Głównej UMCS

Wystawa „Perfekcyjna niedoskonałość”, od dzisiaj do obejrzenia  Bibliotece Głównej UMCS. Autorką prac jest Beata Marczyńska – Federowicz – wykładowca w Katedrze Lingwistyki Stosowanej UMCS.

Większość z prezentowanych na ekspozycji prac została wykonana farbami akrylowymi. Ale… będą również dwa duże obrazy wykonane akwarelami.

Wernisaż wystawy rozpocznie się o godz.14.30 w Bibliotece Głównej UMCS przy ulicy Radziszewskiego 11.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, a wystawa będzie dostępna do końca lutego.

Rok 2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków. Z tej okazji spotkanie

W 1924 r. w Paryżu odbyły się VIII Letnie Igrzyska Olimpijskie, na których polscy sportowcy zdobyli pierwsze w historii medale olimpijskie dla naszego kraju.
Z okazji 100-lecia tego wydarzenia Sejm RP ogłosił rok 2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków.
Włączając się w obchody tego Roku, zapraszamy na spotkanie z dr. hab. Dariuszem Słapkiem, prof. UMCS

Spotkanie IGRZYSKA OLIMPIJSKIE DAWNIEJ I DZIŚ, rozpocznie się o godz. 17., a poprowadzi je Mariusz Olejarczyk

Fot. Piotr Michalski, na zdj. wystawa „W świetle natury cień człowieka”    

Exit mobile version