Bitwa o Literaturę w Teatrze Starym
W Teatrze Starym dziś kolejne spotkanie w ramach cyklu BITWA O LITERATURĘ.
Gościem będzie Agata Tuszyńska. Pisarka, poetka, reportażystka. Laureatka Nagrody Polskiego PEN-Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu i literatury faktu, medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Francuskiego Orderu Literatury i Sztuki.
Jej książki przetłumaczono na kilkanaście języków. Autorka biografii Isaaka Bashevisa Singera, Ireny Krzywickiej oraz Wiery Gran, a także osobistych „Rodzinnej historii lęku” i „Ćwiczeń z utraty”. W ostatnich latach wydała m.in. „Oskarżona Wiera Gran” (2010), „Narzeczona Schulza” (2015), „Jamnikarium” (2016), „Bagaż osobisty. Po Marcu” (2018), „Mama zawsze wraca” (2020), przeniesionej na scenę Muzeum POLIN oraz „Ćwiczenia z utraty. Po 15 latach” (2021). W 2022 roku miały premierę „Żongler. Romain Gary” oraz tomik wierszy „Niesny”. W kwietniu 2023 roku ukazała się „Czarna torebka” z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
– Bohaterką wszystkich moich książek jest PAMIĘĆ. Znikające światy i odchodzący ludzie. Zapisuję, żeby nie przestały istnieć. Wierzę w ocalającą moc słowa – mówi bohaterka dzisiejszego spotkania, które poprowadzi red. Grażyna Lutosławska.
Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18:00 i będzie transmitowane na stronie oraz Facebooku Teatru Starego.
Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać także w audycji red. Grażyny Lutosławskiej „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”, na antenie Polskiego Radia Lublin, w każdą niedzielę między 7:00, a 11:00.
Elementarz Tradycji w Warsztatach Kultury
Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na zajęcia w ramach projektu ELEMENTARZ TRADYCJI.
Pierwsze z nich zaplanowano dzisiaj o godz. 18:00.
O tym czego będą dotyczyć, jak do nich dołączyć, ale także o tym, czym jest projekt ELEMENTARZ TRADYCJI – mówi Agata Turczyn….
[SŁUCHAJ PONIŻEJ]
Wystawa artystów plastyków w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej
Prace artystów – członków Związku Polskich Artystów Plastyków, prezentowane są na wystawie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Na ekspozycji zatytułowanej „Inne spojrzenie” można oglądać prace Anna Chmielnik, Anety Galewskiej, Grażyna Grabowskiej Jolanty Michalak, Agnieszki Wójtowicz i Pawła Znamierowskiego.
Wystawa będzie prezentowana do 23 marca.
Słynny plakacista przedstawia „Wajdę na nowo”
Andrzej Pągowski – jeden z najsłynniejszych polskich grafików-plakacistów przedstawia „Wajdę na nowo”. Tym razem jego popularna wystawa zawita w do Galerii PROwizorium Łukowskiego Ośrodka Kultury.
„Wajda na nowo” to wyjątkowy projekt, w ramach którego jego autor Andrzej Pągowski stworzył nowe plakaty do wszystkich 60 filmów w reżyserii Andrzeja Wajdy, zarówno tych najsłynniejszych fabularnych, jak i nieznanych szerszej publiczności dokumentalnych.
„Wajda na nowo” to niezapomniana sentymentalna podróż po najwybitniejszych dziełach polskiej kinematografii, które tworzyły naszą kulturę.
Ekspozycję będzie prezentowana do 27 lutego 2024 roku.
Koncert walentynkowy w Łukowie
Także Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert walentynkowy.
Na scenie wystąpią wokaliści Fabryki Piosenki, nie zabraknie znanych kompozycji o miłości.
Koncert w Sali Widowiskowej Łukowskiego Ośrodka Kultury, rozpocznie się o godz. 19.
Fot. warsztatykultury.pl