Wystawa rzeźb Mieczysława Weltera w kazimierskim muzeum [ZDJĘCIA]

423006747 786457266836824 3068272359304871071 n 2024 01 28 204812

Do końca lipca można oglądać wystawę rzeźb Mieczysława Weltera w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym. Ekspozycja składa się z ponad 40 portretów, m.in. Jerzego Waldorffa, Zdzisława Mrożewskiego, Karola Tchorka.

– Dzieła Mieczysława Weltera stanowią realizacje, bez których dorobek polskiej sztuki rzeźbiarskiej byłby nie tylko uboższy, lecz przede wszystkim trudny do wyobrażenia. W jego działalności artystycznej znalazły się rzeźby portretowe, grupy figuralne, a także pomnikowe monumenty ukierunkowane na wartości ogólnoludzkie, społeczne i narodowe – podkreśliła dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego Izabela Andryszczyk, cytowana w komunikacie.

Pomniki artysty można podziwiać w Polsce i za granicą – m.in. pomnik Mikołaja Kopernika we Fromborku i Meksyku, Jana Kochanowskiego w Muzeum w Czarnolesie, pomnik Holokaustu w Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze, pomnik Jerzego Szajnowicza w Salonikach czy Fryderyka Chopina w Palma de Mallorca.

CZYTAJ: Francja: „Mona Lisa” oblana zupą przez aktywistki klimatyczne

Wystawa w Kazimierzu Dolnym składa się z ponad 40 prac portretowych wykonanych w brązie i terrakocie, kameralnych figur oraz projektów pomników. Na ekspozycji znajdą się portrety znanych postaci z kręgu sztuki, m.in. Jerzego Waldorffa, Jana Papugi, Zdzisława Mrożewskiego, Ireny Molin-Sowy, Karola Tchorka.

Mieczysław Welter urodził się w Śremie w 1928 roku. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych na Wydziale Rzeźby w Poznaniu. Dalsze studia i dyplom uzyskał na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1960 roku organizował wystawy indywidualne, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Sopocie, Krakowie, Moskwie i Tbilisi. W 2008 r. Mieczysław Welter odznaczony został złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis za całokształt twórczości.

Wystawę pt. „Mieczysław Welter. W pogoni za pięknem. Rzeźba” można oglądać do końca lipca w Muzeum Sztuki Złotniczej, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego.

PAP / RL / opr. WM

Fot. Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym FB

Exit mobile version