Rozpoczęła się budowa stacji tankowania wodoru na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie. Będzie to pierwszy tego typu punkt w województwie.
– Inwestorem jest podmiot zewnętrzny, ale stacja będzie ogólnodostępna – mówi prezes MPK, Tomasz Fulara. – Dla wszystkich, którzy będą chcieli zatankować wodór w Lublinie, będą mogli tutaj przyjechać. Firma, która to buduje, planuje uruchomienie od czerwca 2024 roku. Przedsiębiorstwo gwarantuje, że będzie to wodór „zielony”, czyli z odnawialnych źródeł energii.
CZYTAJ: Duże zmiany już od dziś. Jak pojedziemy komunikacją miejską? [MAPA, INFORMATOR]
Inwestorem jest spółka ZE PAK związana z biznesmenem Zygmuntem Solorzem.
– To wodór zadeklarowany przez tych, którzy budują tę stację i będą ją uruchamiali. To gwarancja, że będzie to wodór zielony, czyli z odnawialnych źródeł energii – mówi Tomasz Fulara.
Stacja będzie ogólnodostępna. Będzie można na niej tankować wodorowe auta osobowe, ale także autobusy komunikacji miejskiej. – Eksploatujemy już jeden pojazd wodorowy, natomiast w planie mamy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska zakup 20 pojazdów – dodaje Tomasz Fulara.
Pierwsze zamówienia mają zostać złożone jeszcze w 2024 roku.
Pojazd, którym dysponuje MPK, jest tankowany ze stacji mobilnej.
FiKar / opr. PrzeG
Fot. FiKar
Pliki dźwiękowe
Tomasz Fulara
Stacja do tankowania wodoru od czerwca w Lublinie



![Nowy sprzęt już pomaga ratować życie pacjentów. Wszystko dzięki środkom z KPO [ZDJĘCIA] 4 EAttachments95937915d2788017e2a186d33e73817d559fe97 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments95937915d2788017e2a186d33e73817d559fe97_xl-350x250.jpg)




![Burze nad regionem. Strażacy interweniują [AKTUALIZACJA] 9 EAttachments959386655c64fa933b3d131e1ecc39ee50749a1 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments959386655c64fa933b3d131e1ecc39ee50749a1_xl-350x250.jpg)

