Protest w Medyce zawieszony. Podpisano porozumienie [ZDJĘCIA]

mid 24104015 2024 01 06 185652

W sobotę (06.01) po południu minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski oraz wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul podpisali porozumienie z rolnikami „Podkarpackiej Oszukanej Wsi”. Na jego mocy protest rolników na przejściu w Medyce zostaje zawieszony.

CZYTAJ: Żywność i gorące napoje. Kierowcy na granicy otrzymają wsparcie

Jest porozumienie

– W dniu dzisiejszym zostało zawarte porozumienie na okoliczność zawieszenia protestu rolników na granicy polsko-ukraińskiej w Medyce – ogłosiła wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul na briefingu w sobotę późnym popołudniem, po zakończeniu spotkania. Jak dodała, stronami porozumienia są: minister rolnictwa Czesław Siekierski, wojewoda podkarpacki oraz lider „Podkarpackiej Oszukanej Wsi” Roman Kondrów.

W porozumieniu zapisano, że minister rolnictwa akceptuje i przyjmuje do realizacji wszystkie trzy postulaty rolników: uruchomienie dopłaty do kukurydzy 1 mld zł, zwiększenie akcji kredytowej dla kredytów płynnościowych o kwotę 2,5 mld zł i utrzymanie wysokości podatku rolnego na poziomie z roku 2023.

– Postulaty opisane powyżej zostaną zrealizowane po zakończeniu procesu legislacyjnego oraz uzyskaniu niezbędnych akceptacji komisji europejskich – odczytała wojewoda.

Zobowiązała się także do powołania zespołu doradczego do spraw rolnictwa z udziałem przedstawicieli rolników reprezentujących organizacje działające w obszarze wsi i rolnictwa związane z procesem produkcji i przetwórstwa artykułów rolno-spożywczych.

Rolnicy zawieszają protest, przewoźnicy nie

– Lider „Oszukanej WSi” działając imieniem protestujących rolników, oświadcza, że z chwilą podpisania porozumienia protest na przejściu granicznym w Medyce zostaje zawieszony na okres niezbędny do przeprowadzenia zmian prawnych, notyfikacyjnych oraz na czas konieczny na wprowadzenie w życie dodatkowych zmian – odczytała Kubas-Hul.

Na przejściach granicznych w województwie lubelskim – w Dorohusku i Hrebennem – nadal trwa protest polskich przewoźników, którzy domagają się między innymi przywrócenia pozwoleń na wjazd na teren Unii Europejskiej dla ukraińskich przewoźników, wprowadzenia zakazu rejestrowania w Polsce firm transportowych z zagranicznym kapitałem oraz rozwiązania problemów z ukraińskim system kolejki elektronicznej.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Exit mobile version