„Dzieje się dużo”. Wioska Gotów zamienia się w niezwykłe Centrum [ZDJĘCIA]

412218006 1369915963631932 3979321538335445621 n 2024 01 04 063303

W Wiosce Gotów w Masłomęczu, w gminie Hrubieszów trwa budowa Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego – Laboratorium Historiae Gothorum. Powstanie tu nowoczesny dwukondygnacyjny budynek muzealny z częścią podziemną i nadziemną.

CZYTAJ: „Perspektywy mamy niesamowite”. Goci wbili pierwsze łopaty w Masłomęczu

Minął rok od wejścia ekipy budowlanej na teren wioski Gotów. – To, na co czekamy, zrekompensuje nam dwa lata oczekiwań – zapewnia dyrektor Muzeum imienia Ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, Bartłomiej Bartecki. – Dzieje się dużo. W zasadzie mamy gotową całą część podziemną, czyli tą, w której będzie sala konferencyjna i duża wystawa poświęcona wędrówce Gotów. A w tym momencie kończone są prace na poziomie „zero”, czyli tam, gdzie będą sale warsztatowe i to wszystko, co było nam potrzebne w Wiosce Gotów od wielu, wielu lat.

CZYTAJ: W Masłomęczu powstaje centrum archeologiczne. Wicemarszałek: Inwestycja absolutnie ponadlokalna [ZDJĘCIA]

– Centrum wzorowaliśmy na muzeum z Moesgaard w Danii. To będzie wyglądało tak jakby z ziemi „wyrastał” budynek – mówi Tomasz Zając, wójt gminy Hrubieszów. – Chodziło nam też o to, żeby obiekty archeologiczne prezentowane były na tym poziomie, z którego zostały wydobyte.

Oficjalne otwarcie Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego w Masłomęczu zaplanowano w styczniu 2025 roku. Być może na pierwszą wystawę prosto z muzeum w Berlinie przyjedzie na Hrubieszowszczyznę… rzeźba głowy Nefretete, żony egipskiego faraona Echnatona. Rozmowy w tej sprawie trwają.

Budowa Centrum będzie kosztować prawie 21,5 miliona złotych, z czego ponad 13 milionów 580 tysięcy złotych to środki z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.

AP / opr. ToMa

Fot. AP

Exit mobile version