Wystawa prac autorstwa Stanisława Baja
Na początek spotkania zaprosimy Państwa do Muzeum Południowego Podlasia. W tej przestrzeni swoje prace prezentuje Stanisław Baj – ceniony polski malarz, profesor ASP w Warszawie. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził nad Bugiem w podlaskiej wsi Dołhobrody.
Wystawa „Świadkowie życia” to przekrój ponad setki prac malarskich z różnych okresów twórczości. Baj uwiecznił na płótnie osoby szczególnie mu bliskie. Na wystawie znalazły się tam także najwcześniejsze prace artysty przedstawiające sceny rodzajowe, dla których inspiracją była wieś i natura.
Artysta uczestniczył w ponad 100 wystawach indywidualnych, drugie tyle stanowiły prezentacje zbiorowe, w Polsce i za granicą. Swoją twórczość chętnie prezentuje również w małych galeriach i ośrodkach kultury. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów polskich oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Wystawę „Świadkowie życia” autorstwa Stanisława Baja mogą Państwo oglądać do 7 kwietnia.
W Teatrze Starym retro seans
Romuald Makowski w 1907 roku założył pierwsze stałe kino w Lublinie. Syn Makowskiego w 1939 roku z narażeniem życia ratował sprzęt projekcyjny przed wywiezieniem do Niemiec, następnie jako pierwszy uruchomił po wojnie kino Staromiejskie. Cykl „Projekcje staromiejskie” to nawiązanie do tamtych lat.
Dziś mogą Państwo obejrzeć dramat z 1981 roku w reż. Krzysztofa Rogulskiego. Film „Wielka majówka” zaliczany jest do klasyków polskiego kina.
To historia, w której nastoletni i niedojrzały Rysiek kradnie w domu bogacza ponad milion złotych. Spotyka Julka. W poszukiwaniu akceptacji, spełnienia, wolności, uczuć pomóc ma im torba wypchana gotówką. Obraz Rogulskiego jest ponadczasowy.
Dzisiejszy seans rozpoczyna się o 18.00.
Ferie w mieście nie kuszą być nudne
Przy dobrej organizacji czasu, brak śniegu zrekompensują organizatorzy półkolonii i spotkań dla dzieci w Lublinie. Fundacja „Rozwiń skrzydła” zaprasza dzieci w wieku 6-12 lat w podróż dookoła świata. W planach warsztaty plastyczne, kulinarne. Podczas dwóch turnusów dzieci mogą poznać bliżej takie kraj jak Sri Lanka, Urugwaj, Włochy, Zambia.
Mariusz Tarkawian – rysownik – zaprasza na warsztaty. Tarkawian rysuje na czym się da i gdzie się da, pokrywa rysunkami nie tylko sterty papieru, lecz także ściany galerii sztuki oraz korytarze i sufity różnych instytucji kultury. Podczas warsztatów uczestnicy będą wspólnie kolorować i wzbogacać o nowe elementy do już istniejącego muralu.
Na warsztaty introligatorskie zaprasza Dom Słów. W planach krótka historia o tajnikach introligatorstwa, maszynach i urządzeniach, których używano do produkcji książek. Dzieci stworzą swój własny notatnik – od podstaw.
Szczegóły na temat wszystkich atrakcji na stronie lublin.eu w zakładce „Zima w mieście”.
Fot. Muzeum Południowego Podlasia FB