„Bitwa o literaturę” w Teatrze Starym
„Bliski Wschód z widokiem na pokój?” pod takim hasłem w Teatrze Starym w Lublinie rozegra się „Bitwa o literaturę”.
Tematem spotkania będzie książka „Pokój z widokiem na wojnę”. Rozmowę z jej autorem Konstantym Gebertem poprowadzi Michał Nogaś.
W publikacji autor w obiektywny sposób przedstawia podłoże konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Wyjaśnia też założenia, na których oparto powołanie do życia państwa Izraela oraz przedstawia argumenty tych, którym odebrano ziemie.
Konstanty Gebert rozpoczął działalność dziennikarską w prasie podziemnej. Relacjonował wojnę w Bośni, badał skutki ludobójstwa w Rwandzie. Przez lata śledził także konflikt izraelsko-palestyński.
Był jednym z architektów odrodzenia życia żydowskiego w Polsce. Jest autorem 12 publikacji i kilku tysięcy artykułów prasowych. Wykładał m.in. na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie i Uniwersytecie Berkeley w Kalifornii. Prowadzi pierwszy polskojęzyczny podcast o Izraelu „Ziemia zbyt obiecana”.
„Bitwa o literaturę” w Teatrze Starym rozpocznie się o 18.00. Wydarzenie transmitowane jest online na stronie Teatru Starego.
Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać w audycji „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Radia Lublin.
IPN: 150. rocznica urodzin Wincentego Witosa
Postać wybitnego polityka, Wincentego Witosa, zaprezentuje lubelski oddział IPN. Mija 150. rocznica urodzin jednego z ojców polskiej niepodległości. Wincenty Witos nie zdobył formalnego wykształcenia, ale od młodości angażował się w działalność społeczną.
Jeszcze przed wybuchem I wojny światowej stał się jednym z liderów ruchu ludowego, został posłem na Sejm, a w odrodzonej Polsce trzykrotnie obejmował urząd premiera. Witos uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich polityków.
Ekspozycja przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej składa się z kilkunastu plansz. Otwarcie wystawy zaplanowano przed budynkiem Archiwum IPN w Lublinie przy ulicy Staszica.
Wystawa „Flashback – kadr pamięci”
Ekspozycję Moniki Trypuz „Flashback – kadr pamięci” można oglądać w Kaplicy św. Mikołaja w Muzeum Ziemi Chełmskiej.
Projekt to instalacja artystyczna z dziedziny sztuk wizualnych. Ekspozycja prezentuje utkane przez artystkę techniką pereboru podlaskiego – tkaniny. Ważną częścią wystawy są wyświetlane nagrania wideo, dotyczące osobistych historii osób, które wzięły udział w projekcie.
Instalacja nawiązuje do sztuki partycypacyjnej, w której odbiorca dostaje możliwość wejścia w interakcję z doświadczeniami osób przedstawionych na nagraniach. Forma instalacji nawiązuje do ikonostasu i stanowi próbę poszukiwania dialogu miedzy Wschodem a Zachodem w kontekście religijnym.
Z kolei zastosowanie pereborów nawiązuje do wielokulturowych tradycji wschodniej Polski, a fakt wykorzystywania tej techniki tkackiej przez mieszkańców należących zarówno do wschodnich, jak i zachodnich wyznań chrześcijańskich pozwala na uznanie tych tkanin za pomost łączący ludzi o odmiennych tradycjach kulturowych.
Wystawę Moniki Trypuz można oglądać w Muzeum Ziemi Chełmskiej do końca marca.
Feryjne zajęcia dla dzieci i młodzieży
Muzea i instytucje kulturalne zapraszają dzieci i młodzież do wzięcia udziału w zajęciach przygotowanych specjalnie na ferie zimowe.
Na zimę na Zamku zaprasza Muzeum Narodowe w Lublinie. W programie są m.in. zajęcia z malarstwa i ceramiki. Najmłodsi stworzą własne prace w technice asamblażu, dowiedzą się o sposobach portretowania na przestrzeni wieków a także stworzą zwierzaki-cudaki z gliny samoutwardzalnej. Zajęcia kierowane są do uczniów w wieku od 5 do 12 lat.
Ofertę przygotowały także m.in. Muzeum Zamojskie, Muzeum Ziemi Chełmskiej czy Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.
Muzeum Zamojskie proponuje podróż w głąb średniowiecznych kanonów mody, a także podroż do średniowiecznego grodu czy dawnego miasta.
Z kolei uczestnicy zajęć w Muzeum Ziemi Chełmskiej poszerzą swoją wiedzę na temat dawnych Słowian i starej fotografii, powędrują też tropem ptaków i pająków.
Muzeum Południowego Podlasia z kolei proponuje „Bajki i legendy o bialskich Radziwiłłach”, „Archeologię na bialskim zamku czy „Opowieści kaflowego pieca”.
Więcej informacji na temat zajęć na stronach muzeów i domów kultury.