Urodziny kina Łuków
Rozpoczynamy od propozycji przygotowanych z okazji przypadających dzisiaj 10. Urodzin Kina Łuków!!!
Na przestrzeni lat, stało się nieodłącznym elementem życia kulturalnego miasta – podkreślają twórcy tego miejsca, ale także mieszkańcy Łukowa. Z tej okazji przygotowano specjalne urodzinowe seanse, pełne emocji, niespodzianek i filmowej magii – tak zapraszają do kina organizatorzy tych szczególnych urodzin.
Na wszystkich kinomanów czeka wyjątkowa niespodzianka – seanse repertuarowe dostępne w promocyjnej cenie.
Szczególnie z myślą o najmłodszych widzach przygotowano specjalny, bezpłatny seans. Mali kinomani mogą przeżyć ponownie niezapomniane przygody z “Krainą Lodu”.
Projekcja o godz. 15:00.
Wernisaż wystawy malarstwa Arkadiusza Kulpy
Z kolei w piątek w Galerii PROwizorium, wernisaż wystawy malarstwa Arkadiusza Kulpy “Nie z tej bajki”.
Arkadiusz Tomasz Kulpa – urodzony 27 lutego 1976 roku w Radzyniu Podlaskim. W latach 1999 – 2004 studiował na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie gdzie uzyskał tytuł magistra prawa. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki „Plama”. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się malarstwem sztalugowym i rysunkiem. Pisze też ikony. Jeden z założycieli i pierwszy prezes Radzyńskiego Stowarzyszenia dla Kultury „Stuk – Puk”. Od 2011 roku pracuje w Radzyńskim Ośrodku Kultury gdzie od 2015 roku prowadzi Galerię „Oranżeria”. Przez 8 lat prowadzenia Galerii zorganizował ponad 100 wystaw artystów z kraju i z zagranicy. Często organizuje wystawy debiutanckie młodych twórców z Lubelszczyzny, co pozwala im nabrać pewności siebie i rozwinąć artystyczne skrzydła. W Galerii „Oranżeria” często są organizowane wystawy mieszane np. malarstwo – rzeźba, malarstwo – fotografia oraz wystawy nietypowe np. wystawa aerografu, kiedy to w Galerii były prezentowane ciężkie motocykle.
Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych i poplenerowych. Miał też 10 wystaw indywidualnych prezentowanych w wielu miastach w Polsce i za granicą. Od kilku lat bierze udział w plenerach artystycznych na terenie całego kraju.
Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Niemczech, na Węgrzech, we Włoszech, USA, Japonii, Francji, Filipinach, Kanadzie, Meksyku, Białorusi, Rosji, Ukrainie, Finlandii.
A tak artysta mówi o sobie:
– Świat mojego malarstwa to świat postrzegany pozazmysłowo. To świat pełen przemyśleń, westchnień, szczerych rozmów i głębokich odczuć. Wszystko to dzieje się w bajkowej scenerii, pełnej kolorów, nierealnych krajobrazów i magicznych miasteczek. Nieraz jest to walka ze swoimi słabościami, ograniczeniami czy upływającym czasem, czego symbolem jest błędny rycerz Don Kichote – temat, do którego z radością powracam. Bardzo często tematem moich obrazów jest kobieta – symbol łagodności, delikatności i piękna. Jest ona obiektem uwielbienia, przedstawianym często na moich obrazach w sposób dostojny i zmysłowy. Gdy maluję tworzę swoją własną rzeczywistość, w której nie ma przemocy, zła i złości. Jest spokój i radość. W moim świecie może się wydarzyć dosłownie wszystko.
Wernisaż wystawy – w piątek (05.01) o godz.19:00.
Wystawa grafik Michała Piekarskiego
W Muzeum Józefa Czechowicza, wystawa grafik Michała Piekarskiego pt. „Alfabet Czechowicza”.
To niecodzienna interpretację wierszy poety. Artysta grafik nie odwzorowuje dokładnie utworu poetyckiego. Jego prace w dużej mierze są kompozycjami bliższymi myśleniu abstrakcyjnemu. Jak mówi – w ten sposób daje nam możliwość szukania sensu oraz stopniowego odczytywania i poruszania się w labiryncie znaków.
Michał Piekarski – artysta grafik. Kocha typografię, litery, tworzy kompozycje z fontów. Mieszka w Warszawie. Wielokrotnie nagradzany za swoje prace, m.in. nagroda główna za plakat pt. “Energia’’ na Biennale Plakatu w Lahti, Nagroda Magellana za książkę podróżniczą Elżbiety Dzikowskiej czy Nagroda Art Front za najlepszą okładkę 2016,2017 za okładki dwutygodnika “Gala”. Współpracuje z wieloma wydawnictwami, m.in. BOSZ, Burda, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Paskal, Rosikon Press, Muza, Arkady, Poczta Polska.
Ekspozycja w Muzeum Józefa Czechowicza, przy ul. Złotej 3, Lublin, będzie prezentowana do końca lutego.
“Miasto Movie” w Lublinie
W Warsztatach Kultury w Lublinie pierwsza w tym roku projekcja w ramach filmowego cyklu “Miasto Movie”.
Nowa odsłona, to nowy temat przewodni – tym razem będzie on związany z pojęciem czasu – zarówno w ujęciu dosłownym (czyli godziny, pory roku, dekady, stulecia itd.), ale także bardziej abstrakcyjnym, mowa tu np. choćby o podróżach w czasie – mówi koordynator cyklu – Rafał Chwała. [PONIŻEJ POSŁUCHAJ]
Dzisiejsza projekcja w Warsztatach Kultury w ramach cyklu “Miasto movie”, rozpocznie się o godz.19:00.
Fot. pexels.com