Politechnika Lubelska planuje nowe kierunki

img 20221004 203420 2022 10 26 112026 2023 02 14 093350 2023 04 05 200027 750x375 2023 12 13 205146

Nowe kierunki planuje uruchomić na Wydziale Matematyki i Informatyki Technicznej Politechnika Lubelska. Uczelnia chce uruchomić: informatykę techniczną, informatykę w inżynierii środowiska, a także BIM, czyli Building Information Management – wykorzystanie nowoczesnych technologii informatycznych do projektowania i zarządzania budynkami.

– Kolejnym kierunkiem jest cyberbezpieczeństwo – mówi prorektor do spraw ogólnych i rozwoju dr hab. inż. Dariusz Czerwiński. – Wiemy, że bezpieczeństwo cyfrowe w dzisiejszym świecie jest niezmiernie istotne. Unia Europejska już zobowiązuje wiele przedsiębiorstw do tego, żeby wdrożyć nową dyrektywę dotyczącą cyberbezpieczeństwa. Jest to dyrektywa NIS 2. Mamy czas na wdrożenie jej do października przyszłego roku. Już niedużo. Widzimy, że takie potrzeby są, chcemy kształcić w tym obszarze, bo osób, które będą zajmowały się bezpieczeństwem cyfrowym w tym coraz bardziej scyfryzowanym świecie, jest niewiele. Stąd też współpracujemy ściśle z przemysłem. Słuchamy potrzeb i analizujemy, jakich absolwentów powinniśmy kształcić.

CZYTAJ: Trwa nabór na studia na nowym wydziale Politechniki Lubelskiej

– Widzimy ten wydział jako taki, który będzie współpracował z innymi wydziałami jeśli chodzi o wykorzystanie informatyki w aspekcie przemysłowym – dodaje Czerwiński. – Na to kładziemy nacisk. Chcemy rozwijać się w tym aspekcie, żeby ta informatyka miała przełożenie na praktykę. Stąd też robotyka mobilna, modelowanie 3D, algorytmy sztucznej inteligencji w bezpośrednim przełożeniu tego na analizę w różnych obszarach. W tej chwili wydział realizuje kilka takich interesujących grantów wspólnie z Uniwersytetem Medycznym, Uniwersytetem Przyrodniczym – jest to Lubelska Unia Cyfrowa i wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji do detekcji chorób rzadkich w okulistyce.

Wydział Matematyki i Informatyki Technicznej Politechniki Lubelskiej funkcjonuje od października tego roku. Nowe kierunku mają zostać uruchomione od przyszłego roku akademickiego.

EwKa / opr. WM

Fot. archiwum

 

Exit mobile version