Podarowali swoje zbiory archiwom państwowym. Dzisiaj jest ich święto [ZDJĘCIA]

407865381 733818758778315 7223779150836716776 n 2023 12 06 192907

Dziś (06.12) obchodzony jest Dzień Darczyńców. To inicjatywa uhonorowania osób, które aktywnie włączają się w zasilenie narodowych zasobów archiwalnych rodzinnymi pamiątkami.

Zostać darczyńcą może każdy, kto posiada zgromadzone przez siebie dokumenty lub przedmioty historyczne. Mogą to być dokumenty dotyczące historii zatrudnienia, listy, autografy, pamiętniki czy fotografie z podróży. 

– Materiały, które otrzymujemy od darczyńców bardzo wzbogacają naszą ofertę – mówi zastępca dyrektora Archiwum Państwowego w Lublinie, Agnieszka Konstankiewicz. – To jest taki materiał, który jest niezwykle cenny pod względem ilustracyjnym, bo otrzymujemy dokumenty w ich pierwotnej formie. Dlatego dla nas dary, które przekazywane są w ramach spuścizn rodzinnych, są niezwykle cenne.

– Przekazałem całe archiwum rodzinne – mówi jeden z darczyńców, Zygmunt Barszczewski. – Był tam chociażby list gratulacyjny Stanisława Augusta dla moich przodków, którzy byli pierwszymi w Polsce założycielami i właścicielami wytwórni porcelany w Baranówce w Korcu. Były też dokumenty dotyczące np. spraw I i II wojny światowej.

– Są to materiały, które znacząco uzupełnią bazę źródłową dla badacza i przyszłych naukowców do przyszłych badań, które mogą pokazać historię Lublina, Lubelszczyzny, a nawet kraju w trochę innym świetle, a na pewno ją wzbogacić – dodaje Agnieszka Konstankiewicz.

Specjaliści archiwów państwowych mogą także pomóc w ocenie domowych zbiorów. By skorzystać z tej propozycji, należy skontaktować się z najbliższym Archiwum Państwowym.

Przy okazji spotkania otwarto także wystawę „Darczyńcy i dary w zasobach Archiwum Państwowego w Lublinie”. Dzień Darczyńcy został ustanowiony w 2020 r. przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

InYa / opr. AKos

Fot. Archiwum Państwowe w Lublinie

Exit mobile version