Pięć lat wyzwań. Jubileusz lubelskiego instytutu [ZDJĘCIA]

europ 2023 12 15 221828

Perspektywa rozszerzenia Unii Europejskiej czy wojna Rosji z Ukrainą to główne tematy, jakimi zajmował się Instytut Europy Środkowej przez ostatnie lata.

– Przez te 5 lat Instytut mierzył się z różnymi wyzwaniami, które powstały w naszej części Europy – mówi dyrektor instytutu, dr hab. Beata Surmacz. – Od wyzwań związanych z pandemią koronawirusa, poprzez agresję Rosji na Ukrainę, destabilizację naszej granicy wschodniej przez Białoruś. Podstawowym wyzwaniem była kwestia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, nie tylko militarnego. Przygotowaliśmy nasze ekspertyzy, opublikowaliśmy ponad 1150 pozycji, nagrywaliśmy podcasty. To wszystko można znaleźć w otwartym dostępie na naszej stronie.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Wojna Rosji z Ukrainą i bezpieczeństwo to główne tematy o których rozmawiali eksperci Instytutu Europy Środkowej w Lublinie z okazji pięciolecia swojej działalności.

– Konflikt zrodził wiele problemów związanych z bezpieczeństwem gospodarczym, żywnościowym, energetycznym, ale musimy też kłaść duży nacisk na bezpieczeństwo militarne – uważa dr hab. Tomasz Stępniewski, zastępca dyrektora do spraw badawczo-analitycznych Instytutu. – Na pierwszym miejscu jest bezpieczeństwo i zbrojenie się. Wniosek, jaki płynie na najbliższe miesiące i lata, jest taki, że państwa wschodniej flanki NATO muszą położyć większy nacisk na zbrojenia ze względu na to, że konflikt Rosji z Ukrainą może potoczyć się w rożnym kierunku. Dlatego też, budując naszą odporność, możemy być silni razem. Ale jednocześnie musimy być przygotowani do ewentualnych problemów na naszych wschodnich granicach.

CZYTAJ: Współpraca dwóch lubelskich uczelni z UNHCR będzie kontynuowana

Pięć lat działalności Instytutu podsumowano w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Instytut Europy Środkowej powstał na mocy ustawy z dnia 9 listopada 2018 roku i jest nadzorowany przez Prezesa Rady Ministrów. Został utworzony w miejsce Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej, stworzonego przez profesora Jerzego Kłoczowskiego. Siedzibą Instytutu Europy Środkowej jest Lublin.

RyK / opr. ToMa

Fot. Iwona Burdzanowska

 

Exit mobile version