Lekarze i naukowcy rozmawiają w Lublinie o nowoczesnych terapiach i metodach leczenia nowotworów u dzieci.
– Jesteśmy na takim etapie rozwoju metod diagnostycznych, genetycznych i molekularnych, że w zależności od nowotworu indywidualna terapia jest możliwa – mówi zastępca kierownika Kliniki Hematologii Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Joanna Zawitkowska. – Mówimy w tym momencie o leczeniu spersonalizowanym dla danego pacjenta, ale żebyśmy mogli takie leczenie zastosować, musimy mieć dobrze przeprowadzoną diagnostykę genetyczną. Efekt ostatnich czasów to jest terapia CART-T, w której pobieramy własne limfocyty dziecka, specjalnie je przetwarzamy i podajemy je z powrotem do dziecka, żeby niszczyły komórki nowotworowe. Myślę, że jest to terapia, która zrewolucjonizowała hematologię, onkologię dziecięcą, ale też dorosłych.
CZYTAJ: Warsztaty i spotkania. Politechnika będzie współpracować z lubelskim liceum [ZDJĘCIA]
Ogólnopolska Konferencja “Wyzwania współczesnej diagnostyki genetycznej i onkohematologii dziecięcej” odbywa się w Centrum Symulacji Medycznej.
Konferencja potrwa dwa dni. W sobotę tematem przewodnim będzie rozwój psychomotoryczny dziecka w pierwszych 12 miesiącach życia.
RyK/ opr. DySzcz
Fot. FB