Podopieczni Pracowni Grafiki Komputerowej Piksel w Białej Podlaskiej nagrodzeni na 44. Międzynarodowym Konkursie Plastycznym “Moja przygoda w muzeum” zorganizowanym przez Muzeum Okręgowe w Toruniu. W tym roku wyjątkowo tematem przewodnim prac był Mikołaj Kopernik, z okazji przypadającej 550. rocznicy jego urodzin.
Młodzi artyści z Białej Podlaskiej i okolic odebrali główną nagrodę multimedialną za grupowy film “Geniusz z Torunia”.
– Pracowaliśmy nad filmem kilka miesięcy, ale było warto – mówi uczestniczka konkursu, Helena Sacharuk. – Nauczyłam się dużo o Mikołaju Koperniku, o jego pasjach. Dowiedziałam się, gdzie mieszkał, poznałam jego historię. Bardzo mi się podobała i zainspirowała mnie. Myślę, że film jest bardzo ciekawy i kreatywny, w niektórych momentach na pewno jest zabawny. W filmie animowałam Kopernika, jak wychodził ze swojego domu i przestraszył go duch.
– Rysowałam przyjaciela Kopenika, czarnego kotka, który wchodził przez okno – opowiada Lidia Sacharuk.
– To była praca grupowa – zaznacza Lilla Wielgan-Michaluk, opiekun artystyczny Pracowni Grafiki Komputerowej Piksel w Bialskim Centrum Kultury w Białej Podlaskiej. – 16 dzieci stworzyło ten film. Prace dzieciaki przygotowywały w programie do malarstwa cyfrowego, komputerowego. Rysowały przede wszystkim starówkę toruńską. Poznawaliśmy najcenniejsze kamieniczki toruńskie, katedry, sam pokój Mikołaja Kopernika. Pojawił się nawet przyjaciel Kopernika – kot, który też uczestniczył w procesie jego odkrycia naukowego. A potem jest montaż. Montujemy to w specjalnym programie do tworzenia animacji poklatkowej i kończymy procesem udźwiękowiania, czyli dodajemy efekty nastroju, muzyki.
– Tworzenie tego filmu nie było proste – przyznaje Paulina Borowska. – Każda osoba była odpowiedzialna za wykonanie innego elementu filmu. Elementy te stworzyły cały film.
– Praca jest zaskakująca – mówi Marta Borowska, mama Pauliny. – Film bardzo mi się podobał, bo jest przedstawieniem nowoczesnym. Podobał mi się przede wszystkim ten element, który stworzyła córka. To akurat był element przedstawiający dom Mikołaja Kopernika, czyli kamienicę. Paulina specjalizuje się w rysunkach grafiki komputerowej, w kamieniczkach.
Jak to się dzieje, że podopieczni Pracowni Grafiki Komputerowej Piksel, działającej w małym mieście, odnoszą sukcesy na arenie międzynarodowej?
– Moje serce rośnie. Ja tylko pojawiłam się na drodze tych dzieciaków, zaproponowałam odkrycie świata grafiki komputerowej – mówi Lilla Wielgan-Michaluk. – Jest to świat 2D. Ale moją osobistą pasją jest film animowany. Nie jestem wykształconym animatorem filmowym, jest to moja pasja, moje zdobywanie wiedzy. Pozwoliłam sobie uchylić drzwi animacji bialskim dzieciakom. Jak widać, chętnie przekraczają świat filmu animowanego.
– Te zajęcia bardzo dużo mi dają – przyznaje Emilia Daniluk. – Mogę się rozwinąć w kwestii artystycznej. Grafika komputerowa na pewno jest bardzo wymagająca. Wymaga od nas dużo precyzji i kreatywności, ale myślę, że każdy jest w stanie to opanować.
– Dzięki grafice komputerowej poznałam wielu artystów i ich prace. Nauczyłam się wiele o sztuce. Wydaje mi się, że pracownia Piksel pomoże mi w zastaniu architektem – mówi Paulina Borowska.
– Ostatnio zaczęliśmy malować Marca Chagalla, wcześniej malowaliśmy też Fridę Kahlo – dodaje Helena Sacharuk.
– W dobie współczesnych czasów, gdzie komputer jest nieodzownym sprzętem w życiu codziennym, moją misją jest przybliżenie narzędzia, jakim jest komputer, jako środka artystycznego – mówi Lilla Wielgan-Michaluk. – Można pozyskać profesjonalne programy, ale również darmowe programy, które pozwolą rozbudzić pasję twórczą wśród młodych ludzi. Tworzymy, rysujemy na komputerze, tak jak w prawdziwej pracowni, mamy pędzle, farby, różnego rodzaju techniki do tworzenia twórczości plastycznej, ale mamy również drugie zajęcia – jest to przybliżenie filmu animowanego w technice animacji poklatkowej.
Na konkurs napłynęło ponad tysiąc prac między innymi z Chorwacji, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Węgier, Bułgarii, Hongkongu, Tajwanu oraz Polski. Jury przyznało 23 równorzędne nagrody oraz zakwalifikowało 300 prac do wystawy pokonkursowej.
Podopieczni Piksela otrzymali dotychczas w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach ok. stu nagród.
MaT / opr. WM
Fot. BCK24 – Bialskie Centrum Kultury