Ma podnieść niezawodność dostaw energii elektrycznej. W Lublinie powstanie Centralna Dyspozycja Mocy

pm budowa 191223 036 2023 12 19 203955

Centralna Dyspozycja Mocy powstanie w Lublinie. PGE Dystrybucja rozpoczęła prace nad projektem budowy. Dziś (19.12) wmurowano akt erekcyjny pod budynek.

CZYTAJ: Lublin: 14 osób skazanych za szpiegostwo na rzecz Rosji

O szczegółach, Ewelina Kwaśniewska.

Centralna Dyspozycja Mocy będzie głównym punktem zarządzania pracą systemu energetycznego. Inwestycja ma podnieść niezawodność dostaw energii elektrycznej do blisko 6 milionów odbiorców.

– To także elastyczność zarządzania sieciami na terenie całej naszej działalności – mówi prezes zarządu PGE Dystrybucja Jarosław Kwasek. – Dotychczas to zarządzanie sieciami, liniami wysokiego napięcia odbywało się w poszczególnych oddziałach. Tą inwestycją będziemy realizować projekt Centralnej Dyspozycji Mocy po to, by w jednym miejscu elastycznie, wykorzystując wszystkie możliwości i nowości techniczne, zarządzać tymi liniami, po to, żeby to się przekładało na ciągłość dostaw i podnoszenie wszystkich standardów jeśli chodzi o obsługę naszych klientów. 

Jednym z projektów PGE, które będzie łączyła Centrala, jest wprowadzenie LTE 450, czyli systemu komunikacji bezprzewodowej. System ma zapewnić komunikację pomiędzy wszystkimi urządzeniami w terenie, z którymi nie ma innej łączności niż przez system radiowy. Kolejnym punktem jest instalacja inteligentnych liczników u odbiorców. – Te liczniki, skomunikowane między innymi za pomocą LTE, będą źródłem informacji o awariach – mówi dyrektor biura realizacji projektu Janusz Gierejko. – Informacje te są bardzo ważne, ponieważ wprowadzone do systemu, pozwolą nam szybciej i skuteczniej identyfikować problemy oraz skrócić czas bądź wyeliminować czas przerw dla odbiorców końcowych. Dodatkowo, jeśli mamy już tak duży zestaw informacji, niezbędne są również inwestycje w zapewnienie narzędzi do planowania, a także do podejmowania pewnych działań proaktywnych. Z uwagi na to, że zmiany zachodzą bardzo szybko, personel techniczny nie będzie w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością informacji bez odpowiedniego wsparcia ze strony rozwiązań teleinformatycznych.

–  Inwestycja docelowo ma także pomóc w rozwoju i zmianach w zakresie odnawialnych źródeł energii – dodaje Gierejko. – Klient może oczekiwać w realizacji inwestycji oraz programu CDM takich elementów jak platformy do uruchomienia nowoczesnych usług. Wokół tej platformy jesteśmy w stanie i będziemy uruchamiać kolejne nowoczesne usługi dla klientów. To mogą być usługi np. DSL, czyli taka interakcja między operatorem a klientem, gdzie strony wymieniają się informacjami, a klient, odbiorca końcowy, może odpowiednio reagować, zwiększając swoje zapotrzebowanie bądź redukując. Oczywiście są to usługi dodatkowe, które jeszcze nie występują na szeroką skalę, ale jest to kierunek nieodłącznie związany z zieloną transformacją.

CZYTAJ: Premier: będą podwyżki płac nauczycieli i pracowników budżetówki [WIDEO]

Do Centralnej Dyspozycji Mocy będą trafiać wszystkie informacje o uszkodzeniach czy awariach. Dodatkowo inwestycja pozwoli zintegrować odnawialne, niskoemisyjne źródła energii w jeden system.

Budynek będzie miał trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną. W środku znajdą się między innymi dwie sale operatorskie i sala symulacyjną do nauki obsługi.

Sama budowa Centralnej Dyspozycji Mocy przy ul. Garbarskiej ma potrwać 13 miesięcy. Następnie systematycznie będą uruchamiane kolejne elementy centrali.

EwKa / opr. AKos

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version