Grekokatolicy i prawosławni przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia. W tym roku wierni Kościołów obrządku wschodniego po raz pierwszy będą powszechnie obchodzić święta zgodnie z kalendarzem gregoriańskim. Oznacza to, że święto Bożego Narodzenia będzie obchodzone 25 grudnia, a nie – jak było wcześniej – 7 stycznia.
– Wielu wiernych apelowało o tę zmianę – mówi proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie, ks. Stefan Batruch. – Hierarchowie są zwykle bardzo ostrożni, bo obawiają się podziałów wewnętrznych w Kościele – zawsze są i wierni bardziej otwarci, i bardziej konserwatywni. Ale sytuacja dojrzała już do takiego stopnia, że większość wiernych postulowała o to, żeby przejść na nowy kalendarz.
Zmiany weszły w życie 1 września 2023 roku, wtedy rozpoczął się nowy rok liturgiczny.
CZYTAJ: Dobiega końca akcja Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę
InYa / opr. WM
Fot. archiwum
Pliki dźwiękowe
Stefan Batruch



![Młodzi opowiadają o czasach PRL. Finał ogólnopolskiej olimpiady w Lublinie [ZDJĘCIA] 4 EAttachments9569042d665c7d08ea869d6cdd660f917b9db7f xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments9569042d665c7d08ea869d6cdd660f917b9db7f_xl-350x250.jpg)


![Skakali dla zdrowia. Wyjątkowa akcja w lubelskim szpitalu dziecięcym [ZDJĘCIA] 7 EAttachments95692319dbe19e891bb35f1a650cc848a7808b8 xl 1](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/06/EAttachments95692319dbe19e891bb35f1a650cc848a7808b8_xl-1-350x250.jpg)



