Kryminalne Czwartki – Igor Brejdygant
Dziś w naszej rozgłośni odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Kryminalne czwartki w Lublinie”.
Gościć będziemy Igora Brejdyganta.
Igor Brejdygant – polski scenarzysta, pisarz, reżyser, fotograf i aktor. Syn aktora Stanisława Brejdyganta, brat Krzysztofa Zalewskiego. Urodził się w 1971 r. w Poznaniu. Studiował na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.
Autor powieści kryminalnych „Paradoks” (na podstawie książki powstał serial), „Szadź”, „Rysa”, „Układ”. Brejdygant napisał także scenariusze do filmów „Zbrodnia”, „Prosta historia o morderstwie”, seriali „Ultraviolet” oraz „Szadź” i „Szadż 2”. Jego opowiadania ukazały się w tomach Opowiem ci o zbrodni.
W Lublinie opowie o swoich dwóch najnowszych książkach „Spirali” i „Splątaniu”.
Początek o godz.18:00. Wstęp wolny.
“Dźwięk bez fikcji. O radiowym reportażu artystycznym” Spotkanie z Katarzyną Michalak
Spotkanie wokół książki Katarzyny Michalak “Dźwięk bez fikcji. O radiowym reportażu artystycznym”, odbędzie się w Ośrodku “Brama Grodzka – Teatr NN”.
Jak mówi autorka – “będzie to okazja do rozmowy o reportażu radiowym, o spotkaniu, o słuchaniu, o ludzkim losie, o dźwięku jako języku opowieści, rozmowy o tym co ważne”, a to w czasie kiedy mija 30 lat od powołania Redakcji Reportażu Radia Lublin.
Katarzyna Michalak należy do najwybitniejszych reportażystek. Od 1999 roku jest związana z Redakcją Reportażu Radia Lublin, którą kierowała w latach 2011-2018. Współtwórczyni Fundacji Audionomia popularyzującej reportaż dźwiękowy oraz „sztukę głębokiego słuchania”. Laureatka wielu nagród w polskich i zagranicznych konkursach sztuki radiowej, w tym dwukrotnie Prix Italia, czyli „radiowego Oscara”.
Spotkanie autorskie z Katarzyną Michalak w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” poprowadzi Dorota Mościbrodzka. Początek o godz. 18:00.
Mikołajki Folkowe w Chatce Żaka
W Lublinie rozpoczynają się 33. “Mikołajki Folkowe”. Legendarna impreza, przybliża szeroko pojętą kulturę ludową oraz jej funkcjonowanie we współczesnym świecie.
W programie nie zabraknie koncertów uznanych gwiazd, jak i dopiero początkujących, studenckich zespołów. Będą warsztaty wprowadzające w świąteczny klimat, wernisaże wystaw i Jarmark Cudów, na którym będzie można znaleźć wyroby ludowych rzemieślników, etniczne instrumenty oraz płyty i wydawnictwa związane z folkiem i kulturą tradycyjną.
“Mikołajki Folkowe od lat – niezmiennie – są świętem miłośników dobrej muzyki” – corocznie podkreślają jej organizatorzy.
Wydarzenie rozpocznie międzynarodowa konferencja „Mediatyzacja pamięci”.
Jako pierwsza na festiwalowej scenie wystąpi grupa Frustra. To lubelska formacja łącząca jazz, etno, folk i muzykę bałkańską.
Koncert rozpocznie się o godz. 20:00.
“Mikołajki Folkowe” potrwają do niedzieli (10.12). Szczegółowy program imprezy dostępny jest na stronie wydarzenia.
Spotkanie z Katarzyną Michalczak w Warsztatach Kultury
W ramach projektu Sztuka Wrażliwości Warsztatów Kultury w Lublinie – spotkania live. autorki książek – Katarzyna Michalczak, autorką książki „Synu, jesteś kotem”. To piękna historia rodzicielskiej miłości, która wielu osobom może dać wspaniały przykład szacunku i zaufania. To książka o relacji matki z synem, który, tak się zdarzyło, że jest w spektrum autyzmu. Jak akceptować swoje dziecko, kiedy się go zupełnie nie rozumie? Jak to zrobić, żeby widzieć je naprawdę? Książka opowiada o nieadekwatnych oczekiwaniach rodzicielskich, wielkim rozczarowaniu, pracy nad sobą dla dobra relacji i o wielkiej miłości. Miłości odwzajemnionej.
Początek spotkania na Facebook-u Warsztatów Kultury. Początek o 19:00.
Fot. archiwum RL