W niedzielę 12 listopada poznaliśmy laureatów Nagrody Mediów Publicznych. Wyróżnienia te zostały przyznane czterech kategoriach: Muzyka, Słowo, Obraz i Idea.
Idea
Poeta, dramaturg, pisarz Jarosław Jakubowski od lat współpracujący z Polskim Radiem PiK i Teatrem Polskiego Radia laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Idea. Nominowanych do nagrody wskazali prezesi 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia.
CZYTAJ: Moc inspiracji dla przyszłych nowożeńców. Targi ślubne w CSK [ZDJĘCIA]
– Jest to dla mnie niezwykle cenne wyróżnienie, bo pokazuje, że nasza kultura jest nierozdzielną całością i dzieje się na szerokim polu, również z dala od wielkich ośrodków – w Bydgoszczy, w Szczecinie, w Koronowie, skąd pochodzę – powiedział laureat. – Ponieważ zostałem nagrodzony w kategorii “Idea”, chcę z Państwem podzielić się moją ideą. Kultura jest i powinna być rodzajem dialogu. Natomiast ostatnio obserwujemy, że jest szeregiem krzyżujących się i zakrzykujących się wzajemnie monologów. Chciałbym, żebyśmy umieli rozmawiać i patrzeć na drugiego człowieka jak na kogoś, kto ma coś ciekawego i wartościowego do powiedzenia – podkreślił, zapewniając, że będzie “postępował zgodnie z tą ideą”.
Jarosław Jakubowski urodził się 6 marca 1974 r. w Koronowie (kujawsko-pomorskie). Studiował budownictwo lądowe na Politechnice Gdańskiej i politologię na Uniwersytecie Gdańskim. Jest poetą, prozaikiem, dziennikarzem, krytykiem, dramatopisarzem. Debiutował w 1996 r. tomem wierszy “Wada wymowy”. Jest autorem tomów poetyckich “Kamyki” (1998), “Marta” (2001), “Wyznania ulicznego sprzedawcy owoców” (2003), “Wszyscy obecni” (2006), “Pseudo” (2007), “Ojcostych” (2007), “Flow” (2012), “Święta woda” (2012), “Światło w lesie” (2015), “Dzień, w którym umarł Belmondo” (2022), tomu krótkich próz “Slajdy” (2009), powieści “Cyryl, dlaczego to zrobiłeś?” (2012) i zbioru dramatów “Witaj Barabaszu” (2020).
Na polskich scenach odbyły się premiery jego dramatów: “Generał” (2011), “Koncert na rożek, bęben i violę” (2011), “Wieczny kwiecień” (2012), “Człowiek, który nie umiał odejść” (2013). Sztuka “Generał” wygrała 6. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych “Raport” w Gdyni w 2011 r. W 2012 r. sztuka “Wieczny kwiecień” tryumfowała w ogólnopolskim konkursie dramaturgicznym “Metafory Rzeczywistości” w Poznaniu. W 2007 r. Jakubowski został stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest zdobywcą wyróżnienia w konkursie na Bydgoską Książkę Roku 2003, laureat nagrody Strzały Łuczniczki za Bydgoską Książkę Roku 2007 i w 2009 r. Trzykrotnie nominowany do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego – w 2016 r. za tom “Światło” w lesie”, w 2018 r. za tom “Wzruszenia” oraz w 2023 r. za tom “Dzień, w którym umarł Belmondo”.
Prezesi 17 rozgłośni regionalnych do tej nagrody nominowali także historyka literatury polskiej profesora Włodzimierza Boleckiego oraz piosenkarza, kompozytora i aktora Stana Borysa.
Muzyka
Laureatką Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka została Maria Pomianowska – profesor doktor habilitowany sztuki, instrumentalistka i wokalistka. Nagrodę przyznało Polskie Radio. Maria Pomianowska to kompozytorka grająca na sarangi, suce biłgorajskiej, wiolonczeli, założycielka licznych zespołów muzycznych między innymi Raga Sangit czy Zespołu Polskiego. Z powodzeniem promowała polską muzykę za granicą, tworząc różnorodne, międzykulturowe projekty, jak choćby „Poland-Pakistan. Sound from two continents”. Współpracowała z takimi sławami, jak Yo Yo Ma czy Branford Marsalis.
Wśród nominowanych do nagrody byli również: Piotr Baron – saksofonista jazzowy, kompozytor, pedagog oraz Marek Piekarczyk – wokalista, autor tekstów, osobowość telewizyjna.
Słowo
Laureatem w kategorii Słowo został Krzysztof Masłoń, jeden z najważniejszych krytyków literackich. Nagrodę przyznała Polska Agencja Prasowa. Krzysztof Masłoń to autorytet i instytucja – pisze o literatach, literaturze w prasie, w książkach, mówi też w radiu. Zasiada w kapitułach literackich nagród m.in. Nagrody Mediów Publicznych. Prezentowane przezeń sylwetki pisarzy nigdy nie są “oficjalne”, podręcznikowe, przeciwnie – zanurzone w historii, zmuszane do moralnych wyborów, które przynosiły im sławę lub infamię, jak głosi tytuł jednej z jego książek.
Nominowani do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo byli również: Ernest Bryll – poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy oraz Antoni Libera – pisarz, tłumacz, reżyser teatralny.
Obraz
Reżyser Filip Zylber i operator Piotr Śliskowski otrzymali Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Obraz. Ich pierwszą wspólną pracą jest serial TVP “Dewajtis” (2023), którego scenariusz, na podstawie powieści Marii Rodziewczówny, napisali Ariadna Lewańska, Monika Franczak i Paweł Jurek.
Filip Zylber urodził się 15 lutego 1960 r. w Łodzi. Jest absolwentem Wydziału Reżyserii łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej (1985). Debiutował w kinie w 1993 r. filmem “Pożegnanie z Marią” na podstawie opowiadania Tadeusza Borowskiego, za który otrzymał na Festiwalu w Gdyni nagrodę za najlepszy debiut. W 1999 r. zrealizował “Egzekutora” – dramat sensacyjny poruszający zagadnienie eutanazji z Zbigniewem Zapasiewiczem, Januszem Gajosem i Janem Fryczem w rolach głównych. Pracował w telewizji jako reżyser popularnych seriali m.in. “Ojciec Mateusz”, “BrzydUla”, “Fala zbrodni”, “Na Wspólnej” i “Lekarze”. Zrealizował również szereg spektakli Teatru TV, m.in. “Disneyland” według Stanisława Dygata (1998), “Pani Hapgood” Toma Stopparda (2000), “Miłości” według własnego scenariusza (2004). Był jednym z reżyserów serialu “Wojenne dziewczyny” (2017-2022). Za reżyserię przedstawienia “Top Dogs” Ursa Widmera (2000) nagrodzony został na III Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej “Interpretacje” w Katowicach.
Piotr Śliskowski urodził się 8 lipca 1971 r. w Łodzi. W 1990 r. ukończył studia na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Jest operatorem i członkiem Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC), od 2019 r. – jego przewodniczącym. W 2003 r. na XII Festiwalu Polskich Wideoklipów “Yach Film” otrzymał nagrodę za teledysk “You may be in love” zespołu Blue Cafe. Zrealizował zdjęcia m.in. do filmów “Generał Nil” (2009), “Joanna” (2010), “80 milionów” (2011), oraz seriali “Oficerowie” (2006), “Trzeci oficer” (2008), “Czas honoru. Powstanie” (2014), “Stulecie winnych” (2019-2022) oraz “Dewajtis”(2023).
W kategorii Obraz nominowani byli też: producent i reżyser Michał Kwieciński, aktor i reżyser Marek Bukowski.
Dotychczasowymi laureatami Nagrody Mediów Publicznych są: Paweł Mykietyn, Małgorzata Szejnert, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Wawrzyniec Kostrzewski, Piotr Beczała, profesor Andrzej Nowak, Mirosław Bork, Józef Skrzek, Elżbieta Jaworowicz, Joanna Siedlecka, Piotr Semka, Łukasz Borowicz, Maria Dłużewska, Andrzej Zybertowicz oraz Leszek Długosz.
Gala Nagród Mediów Publicznych odbyła się w siedzibie Telewizji Polskiej.
RL / IAR / PAP / opr. ToMa
Fot. PAP/Radek Pietruszka