Zbierają na renowację zabytkowych nagrobków. Kwesty w całym regionie

396022465 856320195868984 3434810983261280397 n 2023 11 01 090416

Biała Podlaska

300 osób będzie zbierać pieniądze do puszek w Białej Podlaskiej na renowację zabytkowych nagrobków znajdujących się na cmentarzu parafialnym.

CZYTAJ: Chcą odnowić nagrobek zasłużonego strażaka. Kwesta w Białej Podlaskiej

Kwesta organizowana jest od 16 lat i po raz pierwszy oprócz cmentarza parafialnego odbędzie się też na cmentarzu komunalnym. – mówi prezes Stowarzyszenia Koło Bialczan Krystyna Nowicka. – W tym roku kwesta będzie szczególna. W zbiórce m.in. na remont nagrobka Rajmunda Łodziaka, komendanta Ochotniczej Straży Pożarnej w latach 1922-1925. W kweście wezmą właśnie udział funkcjonariusze Komendy Państwowej Straży Pożarnej, przedstawiciele Urzędu Miasta, instytucje oświaty, kultury, harcerze, uczniowie bialskich szkół oraz członkowie stowarzyszenia „Koła Bialczan”.

Dotychczas z pieniędzy zebranych w Białej Podlaskiej podczas kwest udało się uzbierać ponad 400 tys. złotych. Wyremontowanych zostało 79 nagrobków.

Kwesta na bialskich cmentarzach odbędzie się dziś (01.11) i jutro 2 listopada w godzinach od 9:00 do 17:00. Organizatorem zbiórki jest Stowarzyszenie Koło Bialczan.

Hrubieszów

60 wolontariuszy weźmie udział w 19. kweście ratowania nekropolii w Hrubieszowie. Do tej pory społeczny komitet ratowania zabytków tamtejszego cmentarza wyremontował 30 nagrobków.

CZYTAJ: Wszystkich Świętych. Zmiany w organizacji ruchu [MAPY, AKTUALIZACJA]

– W tym roku część kwoty przeznaczymy na odnowę kaplicy cmentarnej – mówi przewodnicząca społecznego komitetu Anna Naja. – Parafia otrzymała dofinansowanie z Rządowego Programu Odnowy Zabytków na ten cel i będziemy zbierać na wkład własny. Planujemy przebudować całkowicie grób pierwszego burmistrza Hrubieszowa, Mieczysława Polaczka, ale mamy trochę problem formalny, bo nie jesteśmy pewni na 100% czy on jest w tym grobie pochowany. Napisy się zatarły. Oczekujemy od mieszkańców informacji, czy ktoś jeszcze pamięta kto jest w tym grobie pochowany, bo tam są trzy nagrobki.

Wolontariusze będą kwestować tylko dziś (01.11) od 9:00 do 15:00 przy wszystkich wejściach na teren hrubieszowskiego cmentarza.

Tomaszów Lubelski

„Odnawiamy żołnierskie groby i miejsca pamięci” – pod takim hasłem po raz 11. przez dwa dni będzie prowadzona kwesta na tomaszowskich cmentarzach. 1 i 2 listopada wolontariusze będą zbierali pieniądze do puszek.

1 listopada kwesta na cmentarzu parafialnym, w tym wojskowym i miejskim rozpocznie się od 8 i potrwa do 18-stej. Jutro – 2 listopada- w godz. 10-13 na obu cmentarzach pieniądze będą zbierać uczniowie tomaszowskich szkół podstawowych. Będą wręczać ulotki i zachęcać do wpisywania na nich jaki pomnik, czyj grób warto poddać renowacji.

Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na renowację i remont mogił żołnierzy, partyzantów poległych podczas II wojny światowej oraz zabytkowych grobów.

Organizatorem kwesty jest działający z ramienia Urzędu Miasta Tomaszów Lubelski Społeczny Komitet Odnowy Miejsc Pamięci. W ubiegłym roku komitet zebrał blisko 30 tys. złotych.

Zamość

Ponad 120 osób będzie kwestowało na rzecz odnowy cmentarza parafialnego przy ul. Peowiaków w Zamościu. Do tej pory wyremontowano 42 obiekty, w tym 39 nagrobków, dwie zabytkowe latarnie i ławeczkę.

– Remontując nagrobki chcemy by pamięć o zmarłych związanych z Zamościem nie zaginęła – mówi przewodniczący społecznego komitetu odnowy cmentarza parafialnego w Zamościu, Łukasz Kot. – W tym roku kolejna kwesta, z której środki będą przeznaczone na renowacje kaplicy grobowej rodziny Madzianów – niezwykle zasłużonej rodziny przemysłowców, ale także filantropów, właścicieli kilku młynów zamojskich, ale także ludzi bardzo hojnych, którzy włączyli się w akcje charytatywne, w akcje pomocowe innym. Będziemy kwestować od godz. 8:00 do godz. 18:00 przy głównej alei Cmentarnej do ul. Peowiaków, Przemysłowej, ale także przy Domku Grabarza.

W ubiegłym roku podczas kwesty zebrano ponad 26 tys. złotych.

CZYTAJ: Kwesta na renowację zabytkowych nagrobków z nowością. Będą możliwe wpłaty kartą

Zwierzyniec

Członkowie Towarzystwa Miłośników Zwierzyńca, samorządowcy, uczniowie i nauczyciele ze zwierzynieckich szkół będą kwestować na miejscowym cmentarzu. Zbiórka na ratowanie zwierzynieckiej nekropolii potrwa tylko dziś od 8:00 do 15:00.

– W ubiegłym roku zebrano ponad 10 tys. złotych. Odnowiono nagrobki sióstr Weroniki z Łukaszewiczów i Florentyny z Jastrzębskich Kiwerskiej oraz tablicy Andrzeja Kobylińskiego z 1915 roku – informuje prezes Towarzystwa Miłośników Zwierzyńca, organizator zbiórki, Joanna Borowiec-Szklarz.

Do tej pory na cmentarzu w Zwierzyńcu uratowano 29 nagrobków i krzyży. W ratowaniu cmentarnych zabytków można pomóc wpłacając pieniądze bezpośrednio na konto Towarzystwa Miłośników Zwierzyńca o numerze: 64 9644 1062 2005 6200 0198 0001 z tytułem przelewu: „Odnowienie zabytkowych nagrobków zwierzynieckiego cmentarza”.

MaT / AP /opr. AKos

Fot. AP

Exit mobile version