„Uznanie zasług całego narodu”. Prestiżowa nagroda trafiła do lubelskiej fundacji [ZDJĘCIA]

pm kotlowania 281123 002 2023 11 28 162255

Prestiżowa nagroda Nansena trafiła do Fundacji Leny Grochowskiej, która w Lublinie prowadzi Dom Uchodźcy. Wyróżnienie od 1954 roku przyznawane jest przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców. Po raz pierwszy regionalnym zwycięzcą dla Europy została Polska.

CZYTAJ: „Kierowcy muszą uważać”. Intensywne opady śniegu w regionie

– Po rosyjskiej agresji na Ukrainę Polska pokazała solidarność – mówi kierownik Biura Terenowego Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) w Lublinie Marco Procaccini. – Uważam, że Polska zachowała się wzorowo i okazała solidarność w odpowiedzi na ten wielki kryzys.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

– To nagroda dla wszystkich Polaków, którzy włączyli się w pomoc ukraińskim uchodźcom – mówi dyrektor Fundacji Leny Grochowskiej, Aneta Żochowska. – Uznanie zasług tak naprawdę całego naszego społeczeństwa, całego naszego narodu. To jest niezwykle ważne wyróżnienie, które świadczy o tym, że nasza solidarność, współdziałanie, które gdy wybuchła wojna na Ukrainie okazaliśmy naszym sąsiadom, że tak powinno się postępować.

W Domu Uchodźcy, który Fundacja prowadzi w Lublinie, mieszka obecnie około 120 osób. Placówka zaczęła działać w czerwcu ubiegłego roku.

CZYTAJ: Prezydent Duda: Polska pokazała odporność na kryzysy swoją niezwykłą pomocą uchodźcom z Ukrainy

Co roku UNHCR przyznaje Nagrodę Nansena osobom, grupom i organizacjom, które wykraczają poza swoje sfery działań w zakresie ochrony uchodźców, wysiedleńców i bezpaństwowców. Czasami jest przyznawana znanym osobistościom, ale przede wszystkim uznaje wysiłki zwykłych ludzi, którzy w trudnych chwilach stają w obronie praw najsłabszych.

Po raz pierwszy od ustanowienia nagrody w 1954 r. tegorocznym regionalnym zwycięzcą dla Europy została Polska.

Fundacja Leny Grochowskiej, prowadzona przez filantropa i biznesmena Władysława Grochowskiego i jego żonę Lenę Grochowską, została nagrodzona za swoje działania na rzecz uchodźców z Ukrainy, prowadzone od eskalacji wojny 24 lutego 2022 roku.

MaK / opr. LisA

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version