Topografia obozu pracy w Poniatowej odtworzona. Pomogły zdjęcia lotnicze

pm majdanek 031123 001 2023 11 03 143039 2023 11 05 124117

Dziś (05.11) została zaprezentowana pierwsza wersja topografii obozu pracy w Poniatowej. Naukowcy odtworzyli ją na podstawie archiwalnych zdjęć lotniczych.

– Co ciekawe, te zdjęcia pochodzą z niemieckiego rozpoznania lotniczego – mówi Sebastian Różycki z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. – Te zdjęcia były wykonane głównie do celów wojskowych, militarnych, nadzorowania sytuacji na froncie. Te jednostki administracyjne nie były powiązane z działaniami wojennymi. Może właśnie dlatego te materiały nie zostały wyselekcjonowane i usunięte.

– Wszelkiego rodzaju prace umożliwiające zapamiętanie tych miejsc będą służyć przyszłym pokoleniom – mówi Marek Michalski z wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Śląskiej. – Sporządzone bezpośrednio po wojnie, jak i czasami w trakcie wojny, plany wszelkiego rodzaju obozów, miejsc straceń są niedokładne. Nie zawierają wszelkich informacji, nie możemy jeszcze do końca namierzyć wszystkich grobów masowych. Po drugie czas robi swoje i tracimy pozostałości tych obozów, tych miejsc.

ZOBACZ ZDJĘCIA: 

Prezentacja topografii odbyła się w ramach konferencji naukowej „Ekonomia Zagłady: Eksterminacja i eksploatacja gospodarcza Żydów w ramach akcji Reinhardt”. Jest ona częścią obchodów 80. rocznicy akcji „Erntefest”, czyli największej masowej egzekucji ludności żydowskiej. 

InYa / opr. PrzeG

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version