Święty, męczennik, patron powstania. Upamiętnienie Jozafata Kuncewicza

jkuncewicz 2023 11 12 071737

W kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej w niedzielę (12.11) odbędą się główne uroczystości upamiętniające męczeńską śmierć św. Jozafata Kuncewicza. W kościele tym przez ponad 150 lat znajdowały się szczątki tego świętego.

Unicki arcybiskup Jozafat Kuncewicz w 1623 roku został zamordowany w Witebsku za swoją wiarę. Jego szczątki w obawie przed zbezczeszczeniem przez prawosławnych przez kilkadziesiąt lat ukrywane były w kaplicy zamkowej bialskich Radziwiłłów, a następnie trafiły do specjalnie w tym celu wybudowanego kościoła bazylianów, który obecnie jest pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

– Był tu silny kult tego świętego – mówi proboszcz parafii ks. Marian Daniluk. – Tutaj nikt nie odpadł od wiary. Stało się to, dlatego że był święty Jozafat. Ludzie pielgrzymowali tutaj ogromną rzeszą. Szczególnie przed prześladowaniami był wielki kult tego świętego, ale istniał też w czasie prześladowań unitów w latach 60. i 70. XIX wieku. Stąd czerpali oni natchnienie i siłę. Odpusty gromadziły po 40 tysięcy ludzi.

Szczątki Kuncewicza w kościele bazylianów początkowo wystawione były do czci publicznej. Potem przez przeciwników unii zostały na wiele lat zamurowane w podziemiach kościoła. W 1916 roku zostały wydobyte, następnie na kilkadziesiąt lat wywiezione do Wiednia, a w 1949 roku umieszczone w Bazylice św. Piotra w Watykanie, gdzie znajdują się do dzisiaj.

Niedzielne uroczystości rozpoczną się spektaklem wystawionym w sali widowiskowej przy ulicy Brzeskiej o godzinie 10.30. Uroczysta suma  rozpocznie się o godzinie 12.00. Mszy świętej będzie przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, a homilię wygłosi abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego. 

Św. Jozafat Kuncewicz stał się symbolem dialogu ekumenicznego. Jan Paweł II nazwał go apostołem pojednania. Patronował Polsce, Rusi i Litwie. W czasie powstania styczniowego ogłoszono Jozafata jego patronem.

MaT / opr. ToMa

Fot. wikipedia.org

Exit mobile version