Polichromia upamiętniająca bohaterską rodzinę Koniuszewskich powstała na wewnętrznych ścianach stodoły w Kłodzie Małej w powiecie bialskim. W 1874 roku unicka rodzina oddała życie w obronie swojej wiary. Koniuszewscy nie zgadzali się, mimo nacisku wojska carskiego, na przejście na wiarę prawosławną, dlatego dokonali aktu samospalenia. W pożarze zginęła cała czteroosobowa rodzina z dziećmi.
CZYTAJ: Kłoda Mała: mieszkańcy upamiętnili miejsce męczeńskiej śmierci rodziny Koniuszewskich
Fot. ks. Mirosław Niewęgłowski
– Malując obraz bazowałam na informacjach, jakie przedstawił w swojej twórczości Władysław Reymont opisując dramatyczne dzieje Koniuszewskich – mówi autorka polichromii, ikonograf Małgorzata Waszkiewicz. – Kiedy mieszkańcy odbudowali stodołę na miejscu tej, w której rodzina poniosła męczeństwo, namalowałam wewnątrz tej stodoły obraz bezpośrednio na deskach. To polichromia. W tym wypadku wykonana farbami akrylowymi bezpośrednio na deskach stodoły. Przedstawia rodzinę Koniuszewskich podczas ostatniej kolacji przed ich męczeńską śmiercią. Do tego obrazu swoich sylwetek użyczyła mi moja rodzina, choć ich trochę postarzyłam i pozmieniałam.
Fot. Małgorzata Tymicka
Stodoła, w której powstał obraz i która ma odwzorowywać tę, w której Koniuszewscy zginęli została wybudowana kilka miesięcy temu. To inicjatywa mieszkańców przy wsparciu parafii Horbów.
Fot. ks. Mirosław Niewęgłowski
Z kolei polichromia jaka powstała w stodole to inicjatywa proboszcza miejscowej parafii.
CZYTAJ: Oddali życie w obronie wiary. Mieszkańcy upamiętnili rodzinę Koniuszewskich
MaT/ opr. DySzcz
Fot. ks. Mirosław Niewęgłowski; Małgorzata Tymicka