Międzynarodowe sukcesy naukowców z Politechniki Lubelskiej docenione [ZDJĘCIA]

kra 5811 2023 11 28 151738

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej mogą pochwalić się sukcesami na międzynarodowych targach. W tym roku zdobyli w sumie 21 nagród, w tym 12 medali.

– Skonstruowaliśmy urządzenie do pozyskiwania energii wtórnej wytwarzanej przez maszyny np. w halach produkcyjnych – mówi prof. Marek Borowiec, zdobywca złotego medalu na międzynarodowej wystawie wynalazków w Seulu. – Energia jest pozyskiwana z samych drgań mechanicznych. To jest czysta energia mechaniczna, która za pomocą tych przyrządów jest przetwarzana na energię elektryczną i za pomocą już tej energii czujniki są zasilane czy jakieś inne układy o małej mocy. Źródła drgań występują wszędzie wokół nas i to naprawdę można na szeroką skalę wykorzystywać w fabrykach czy w laboratoriach, gdzie stoją potężne maszyny. One cały czas pracują przy różnych parametrach, wiec tam cały czas są te drgania i energia mechaniczna, którą można pozyskać.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

CZYTAJ: Lublin: działacze opozycji antykomunistycznej zostaną uhonorowani

Nagrodzone patenty lubelskich naukowców zostały docenione w Chorwacji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej, Indiach i Kanadzie.

– Takie wystawy pozwalają przedstawić innowacyjne rozwiązania, które można zastosować w biznesie. Co roku około 20 naszych patentów jest wdrażanych przez firmy z całego świata i mamy tego przykłady – wymienia dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej, Paweł Chrapowicki. – Na czele, chociażby recycling szyn kolejowych. Znaleźliśmy sposób na to, aby stworzyć produkty w postaci kul do młynów, które są wykorzystywane w zakładach przetwarzających rudy różnych metali. Kolejne rozwiązanie, wpisujące się bardzo w obecne trendy związane ze zrównoważonym rozwojem, to np. mieszanki mineralno-asfaltowe, które pozwalają na obniżenie temperatury procesów przy kładzeniu nawierzchni asfaltowych. To jest realna oszczędność. Szacowaliśmy, że w skali kraju gdyby tylko połowa firm wdrożyła nasze rozwiązanie, przyniosłoby to oszczędności rzędu 150 milionów złotych rocznie.

Tylko w tym roku na liście naukowców z lubelskiej uczelni znajduje się już 117 pomysłów gotowych do wdrożenia.

RyK / opr. PrzeG 

Fot. archiwum RL

Exit mobile version