Dziennikarka Radia Lublin nagrodzona w prestiżowym konkursie

melchiory1 2023 11 23 194156

Karolina Ryniak (na zdj.) z Polskiego Radia Lublin została nagrodzona podczas gali Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów “Melchiory 2023”. 

Dziennikarka otrzymała wyróżnienie w kategorii Dokument Roku za reportaż „Jutro będzie lepiej” opowiadający o Radiu Majdanek  tworzonym przez więźniarki w niemieckim obozie koncentracyjnym na Majdanku. Jury konkursu podkreśliło, że autorce udało się odkryć nieznane wątki z historii obozów koncentracyjnych i opowiedzieć o mówionym radiu w obozie, które dawało nadzieję na przetrwanie.

Jak podkreśla redaktor Ryniak, praca nad tym reportażem była wymagająca i przynosiła  wiele satysfakcji. – To wyróżnienie to na pewno motywacja do tego, aby poszukiwać nieodkrytych kart historii. To też zachęta do tego, aby uczyć się i doskonalić sztukę reportażu, bo to mój pierwszy materiał w tej formie dziennikarskiej, z którym przyszło mi się zmierzyć. Myślę, że mój reportaż nie miałby takiego wydźwięku ani kształtu, gdyby nie wcześniejsza praca Stanisława Fornala – Radio Planety Majdanek. To on miał okazję porozmawiać z twórczyniami Radia Majdanek na żywo. To też jest pewnego rodzaju duma, że mogłam przedstawić, chociaż namiastkę życia i walki kobiet w tak trudnej rzeczywistości, jaką był obóz koncentracyjny na Majdanku – mówi Karolina Ryniak.

Pierwsza audycja Radia Majdanek wybrzmiała 13 lutego 1943 roku. Grupa kobiet, więźniarek politycznych, postanowiła stworzyć namiastkę wolności codziennie ogłaszając swoim współtowarzyszkom komunikaty, które poza obozem mogłyby usłyszeć w odbiorniku radiowym.

POSŁUCHAJ: Karolina Ryniak „Jutro będzie lepiej”

W reportażu o swoich obozowych przeżyciach związanych z Radiem Majdanek opowiadają m.in. jego założycielka Matylda Woliniewska i jedna ze spikerek Danuta Brzosko-Mędryk.  Archiwalne nagrania wykorzystane w audycji  pochodzą z reportażu Stanisława Fornala “Radio Planety Majdanek” i ze zbiorów Państwowego Muzeum na Majdanku. 

CZYTAJ: Reportaż dziennikarki Radia Lublin w finale międzynarodowego festiwalu

Nagrodę główną w kategorii Dokument Roku i statuetkę Melchiora otrzymał Maciej Jastrzębski z Informacyjnej Agencji Radiowej za reportaż „Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko” opowiadający historię pisarza Ferdynanda Goetla. Natomiast w kategorii Reportaż Roku nagrodę główną i statuetkę Melchiora otrzymała Jolanta Rudnik z Polskiego Radia Koszalin za reportaż śledczy „Nie do wiary”  o tragicznej wyprawie nurków do wraku zatopionego w 1945 roku w Bałtyku niemieckiego statku Wilhelm Gustloff. Jury w obu kategoriach przyznało po dwa równorzędne wyróżnienia.

CZYTAJ: „Melchiory 2022”: nagrody dla reportażystów Radia Lublin [AKTUALIZACJA]

W kategorii Realizator Roku statuetkę Melchiora otrzymał Paweł Antosiewicz z Polskiego Radia Białystok, a w Kategorii Inspiracja Roku Dagmara Drzazga z TVP3 Katowice.

CZYTAJ: Troje z Radia Lublin w finale prestiżowego konkursu

Nagrodę specjalną Polskiego Radia za reportaż multimedialny otrzymał Paweł Kurek z Informacyjnej Agencji Radiowej.

Konkurs „Melchiory” odwołuje się do najlepszych tradycji polskiego reportażu oraz mistrzowskiego dorobku Melchiora Wańkowicza. Do tegorocznej, osiemnastej edycji konkursu wpłynęło łącznie 61 prac.

RCh / opr. ToMa

Fot. nadesłane

Exit mobile version