Nieznane oblicze Bolesława Prusa na wystawie w Nałęczowie
Zanim zyskał miano współtwórcy polskiego realizmu, jako siedmiolatek przybył do Lublina i zamieszkał w staromiejskiej kamienicy przy ulicy Olejnej. Był także uczniem Powiatowej Szkoły Realnej. Profesorowie określali go mianem próżniaka i urwisa. Mowa o Bolesławie Prusie, którego mało znane oblicze prezentują autorzy wystawy w Nałęczowie.
Na zdjęciach zobaczymy najbliższych Prusa z okresu 1860 – 1875. Brata Leona Głowackiego, Domicelę Olszewską, która pełniła rolę opiekunki. Zobaczyć mogą Państwo także przyjaciół i znajomych Prusa ze szkolnej ławki.
„Ambicja i wigor- (nie) znany Bolesław Prus Lata 1860 1875″ to tytuł wystawy, którą od dziś można oglądać w Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie.
Spektakl komediowy w Puławach
Znani polscy aktorzy wystąpią na deskach sali widowiskowej puławskiego Domu Chemika. W komedii „Serce na odwyku” poruszony został relacji i uczuć. Na to, zdaniem autora scenariusza i reżysera, nigdy nie jest za późno. Za reżyserię odpowiada Cezary Żak. To komedia, która powstała w oparciu o powieść Murray’a Schisgal’a – amerykańskiego dramaturga.
Występują: Cezary Żak, Katarzyna Żak, Hanna Śleszyńska, Michał Piela.
Początek spektaklu o 17.30 w puławskim Domu Chemika.
Maria Małecka i Elżbieta Kisielewicz-Krojtor prezentują swoje prace na wystawie „Przemijanie”
Wystawę pt. „Przemijanie” można oglądać w Lublinie. Na ekspozycji znajdują się prace dwóch artystek: Marii Małeckiej i Elżbiety Kisielewicz-Krojtor. Obie panie są członkiniami Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie. Na wystawie znajdują się ich prace powstałe w przeciągu kilku ostatnich lat wykonane techniką akrylową.
Wystawę można oglądać do 13 grudnia w Galerii „Przy Bramie” przy ul. Grodzkiej 34 w Lublinie.
Fot. Muzeum Bolesława Prusa FB