Malarstwo Doroty Jurkowskiej w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej
Dorota Jurkowska podróżuje na Kresy. To tam szuka i z łatwością znajduje inspiracje do swoich prac malarskich. W obrazach Jurkowskiej zobaczymy ukraińskie dziś rzeki i krajobrazy – kolorowe połacie i niewielkie wioski. Tereny dawnych „Kresów” wciąż budzą w artystce nostalgię za dziewiczą krainą.
Podróżowała po niej kajakiem przez rzekami Prypeć, Stochodzie, Turia i Dniestr.
– Maluję pod wpływem natchnienia, kiedy wracam ze spływów kajakowych z Wołynia i Podola – mówi artystka…
Dorota Jurkowska do absolwentka historii sztuki na KUL. Na wystawie pokazuję ponad 35 obrazów olejnych i kilkanaście mniejszych malowanych farbami akrylowymi i kredkami oraz techniką własną. To także abstrakcje. Powstały w latach 2011-2023.
Wystawę zatytułowaną „Obrazy bez-kresu” można oglądać do końca roku w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.
Spektakl w CK w Lublinie
W CK w Lublinie spektakl Cornerstone. Na scenie Mikołaj Karczewski. Aktor poprzez taniec próbuje pokazać relacje człowieka i kamienia. To nawiązanie do wierszy Rozmowa z kamieniem Wisławy Szymborskiej czy Kamyk Zbigniewa Herberta.
Artysta w performensie tańczy między kamieniami, przenosi je w rękach i buduje kompozycje. Taniec Karczewskiego to zdaniem krytyków udowodnienia, że w niepozornym kawałku materii kryje się źródło sensów egzystencjalnych i kulturowych.
Mikołaj Karczewski – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie.Grał w spektaklach wielu uznanych reżyserów m. in. w „Hamlecie” w reż. C. Tomaszewskiego, „Położnicach szpitala Św. Zofii” w reż. M. Strzępki.
Spektakl Cornerstone rozpoczyna się o 19:00 w CK w Lublnie.
Retro seans w Teatrze Stary
Romuald Makowski w 1907 roku założył pierwsze stałe kino w Lublinie… syn Makowskiego w 1939 roku z narażeniem życia… ratował sprzęt projekcyjny przed wywiezieniem do Niemiec, następnie jako pierwszy uruchomił po wojnie kino Staromiejskie… cykl „Projekcje Staromiejskie” to nawiązanie do tamtych lat. Dziś mogą Państwo zobaczyć czwarty pełnometrażowy film klasyka słowackiej kinematografii Dušana Hanáka.
Film „Ja kocham, Ty Kochasz” na osiem lat został podany cenzurze. Dopatrzono się w nim brzydoty i pesymizmu, które oficjalnie nie istniały w społeczeństwie socjalistycznym. Zaprezentowany w 1989 roku w konkursie Berlinale, zyskał tam Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą reżyserię.
Dramat to historia o miłosnych niepowodzeniach i problemach alkoholowych głównego bohatera. Film jest mało znany polskiej publiczność. W główną rolę wcielił się Roman Kłosowski. Początek seansu o 18:00 w Teatrze Starym w Lublinie.