26.11.2023 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

fot. wojciech niespialowski 2023 11 28 110905

„Czuj się jak w domu”, pod takim hasłem w Teatrze Starym w Lublinie odbyła się rozmowa Grażyny Lutosławskiej z antropologiem, Waldemarem Kuligowskim. Kto wymyślił dom? Czy musi mieć ściany? W czym są podobne do siebie te z roślin, dźwięków, marzeń i ze śmieci? O czym mówią domy? Czy nasze myślenie o domu zmienia się? Skąd tak wielka popularność w mediach programów poświęconych sztuce urządzania domu? W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” przedstawimy pierwszą część spotkania, do którego pretekstem była wydana w tym roku książka “Z roślin, z dźwięków, z marzeń. Domy świata”.

Slow looking to podejście oparte na założeniu, że jeśli naprawdę chcemy poznać dzieło sztuki, musimy spędzić z nim czas i dać sobie szansę na dokonanie własnych odkryć. „Pamiętaj, że gapienie się na sztukę nie jest niegrzeczne” czytamy na stronie Tate Modern. W cyklu „Jeden obraz” razem z Dorotą Seweryn – Puchalską, historyczką sztuki, która kieruje Odziałem Kamienica Celejowska Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu, przyjrzymy się pracy Eugeniusza Arcta z 1927 roku „Centrum Kazimierza Dolnego”.

W niedzielę mija rocznica urodzin Witolda Hulewicza, poety i artysty radia. Rozpropagował określenie teatr wyobraźni, użyte po raz pierwszy w 1933 roku w artykule Zdzisława Marynowskiego, ówczesnego kierownika literackiego Polskiego Radia. Hulewicz jest autorem pierwszego dramatu napisanego specjalnie dla Teatru Polskiego Radia: „Pogrzeb Kiejstuta Napisał”. Sylwetkę Witolda Hulewicza przypomnimy w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.

W 382 odcinku słuchowiska „Bazarek” o tym, dlaczego kominiarz przynosi szczęście, a Wiesława znowu jest pod urokiem.

W prezencie będzie zaproszenie do Teatru Osterwy, a także książki od wydawnictw: MG i Nasza Księgarnia.

Fot. Na zdjęciu Waldemar Kuligowski i Grażyna Lutosławska/fot. Wojciech Nieśpiałowski – Teatr Stary

Exit mobile version