24.11.2023 Informator kulturalny

396724383 719923690168007 2707320049751567681 n 2023 11 24 112900

Jubileuszowy wernisaż w CSK

W Centrum Spotkania Kultur dziś wernisaż wystawy malarstwa prof. Mariusza Drzewińskiego, podsumowującej czterdzieści lat pracy twórczej artysty.

Tytuł ekspozycji – „Wszędzie widzę obrazy” – jest parafrazą sformułowania, obrazy są wszędzie, stosowanego przez autora w mediach społecznościowych. To tam artysta publikuje swoje liczne dokumentacje fotograficzne, które ukazują go jako obserwatora oraz twórcę eksperymentatora.

Mariusz Drzewiński urodził się w 1959 r. w Lublinie. W latach 1979-1983 studiował w pracowni prof. Mieczysława Hermana w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie, obecnie Instytut Sztuk Pięknych, gdzie pracuje na stanowisku profesora uczelni w Katedrze Malarstwa i Rysunku.

W 2005 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuki na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W latach 2009-2016 pełnił funkcję prodziekana ds. studenckich na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie.

Od 2020 r. dyrektor ds. programowych w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków w Lublinie. Był kuratorem Ogólnopolskiego Triennale Akwareli w Lublinie, członkiem wielu komisji konkursowych i rad programowych galerii.

Laureat nagród w konkursie Autograf: II nagrody ex quo oraz Nagrody Dziennikarzy w 2001 i Nagrody Dyrektora Muzeum Lubelskiego w 2008 roku.

Autor 41 wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 100 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.

Prace artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w Kolekcji Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, kolekcji PLSP im. J. Chełmońskiego w Nałęczowie, ZPSP im. J. Kluzy w Krakowie oraz w kolekcji Galerii 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie.

Wystawę „Wszędzie widzę obrazy” będzie można oglądać do końca stycznia, a dzisiejszy wernisaż rozpocznie się o godz. 18.00.

Dwie wystawy w Galerii „Przy Bramie”

W Galerii „Przy Bramie” Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie od dzisiaj prezentowana będą dwie nowe wystawy –  autorstwa Elżbiety Kisielewicz-Krojtor i Marii Małeckiej.

Pierwsza z pań maluje techniką olejną, pastelową i akwarelową, a w ostatnich latach głównie akrylami. Porusza się w obrębie wielu tematów: martwej natury, kwiatów, pejzaży oraz kopii. Na wystawie zobaczymy jej prace powstałe w przeciągu kilku ostatnich lat wykonane techniką akrylową.

Druga artystka zajmuje się malarstwem sztalugowym, tworzy w technice akrylowej. Maluje przeważnie kwiaty, martwą naturę, obrazy plenerowe i kompozycje. Obecnie realizuje swoje marzenia malarskie odstępując od kompozycji figuratywnych na rzecz kompozycji abstrakcyjno-wrażeniowych. Na wystawie zaprezentuje swoje prace głównie w tematyce: martwej natury, kwiatów i pejzaży wykonanych techniką akrylową. Obrazy powstały w przeciągu kilku ostatnich lat. Obie panie należą do TPSP.

Prace w Galerii „Przy Bramie” Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, będą prezentowane do 13 grudnia. Dzisiejszy wernisaż rozpocznie się o godz. 17.00.

Wystawa w Galerii OKNA

Z kolei W Galerii OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej jest do obejrzenia wystawa Krystyny Rudzkiej-Przychody i dr Lucjana Gazdy pt. „Pod i nad…”. Ekspozycja prezentuje olejne obrazy artystki inspirowane bursztynem oraz okazy bursztynów z kolekcji naukowca i geologa.

– Wystawa jest efektem ich wieloletniej współpracy opartej na wspólnej pasji – mówią autorzy. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]

Wystawę można odwiedzać do 31 grudnia w Galerii OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej, na ul. Peowiaków 12.

Spotkanie ze Zbigniewem Rokitą

W Dzielnicowym Domu Kultury Czuby Południowe spotkanie z cyklu „Miejsce do poczytania”. Gościem będzie autor książek reporterskich, specjalizujący się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska, Zbigniew Rokita.

Autor opowie o pracy nad książkami, swoich zmaganiach w badaniach reporterskich oraz odkrywaniu rejonów Ziem Odzyskanych.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00, wstęp wolny.

Targi Studenckich Możliwości

Warsztaty tworzenia marki osobistej i nauki twórczego myślenia, a także silent disco, karaoke czy jam session – to tylko niektóre atrakcje Targów Studenckich Możliwości pod hasłem „Kształtuj Kulturę Swoją Marką!”.

Celem projektu jest połączenie biznesu i kultury studenckiej. Znajdzie się także przestrzeń do rozmowy o Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 jako szansy na rozwój marki osobistej lubelskiej młodzieży. W trakcie targów zostaną wręczone nagrody w ramach „inicjatyw Studenckich 2022/2023″.

Organizatorem jest Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. Targi rozpoczną się o godzinie 16.00 i potrwają do niedzieli.

Fot. Centrum Spotkania Kultur w Lublinie FB

Exit mobile version