17.11.2023 Informator kulturalny

zurawie 191121 026 2021 11 20 014917 2023 11 17 135514

W sobotę gala „Żurawi”

Podczas sobotniej gali poznamy zwycięzców Lubelskich Wyróżnień Kulturalnych „Żurawie”. To coroczna nagroda dla młodych twórców i animatorów kultury, promująca najciekawsze lubelskie osobowości kulturalne młodego pokolenia.

W pięciu kategoriach: Słowo, Ruch, Dźwięk, Animacja Kultury i Obraz, nominowano łącznie 15 osób.

Laureaci otrzymują kampanię promocyjną w lubelskich mediach, nagrodę pieniężną i szansę na zaistnienie w lubelskiej kulturze. Wydarzeniu towarzyszą spotkania, warsztaty i koncerty z udziałem dotychczasowych laureatów i zaproszonych gości, które odbywają się jeszcze dziś w Galerii Labirynt pod hasłem „Młodość i Marzenia”.

Nagroda powstała w 2008 roku w środowisku dziennikarzy Polskiego Radia Lublin w audycji Studnia Akademicka, pod przewodnictwem Józefa Szopińskiego. Obecnie głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Kultury Audiowizualnej „Beetle” w partnerstwie z Galerią Labirynt.

Finałowa Gala Nagrody Kulturalnej Żurawie odbędzie się jutro o 18.00 w Galerii Labirynt.

Koncert w Warsztatach Kultury

Kwartet Tekla Goldman wystąpi w Strefie Innych Brzmień w Lublinie.

Sami muzycy przedstawiają się jako „hałaśliwa, garażowo-punkowa mikstura”. Pochodzą z Otwocka, co podkreśla już sama nazwa grupy, nawiązująca do historii jednej z dzielnic miasta – Tekliny.

Zespół tworzą muzycy związani w przeszłości z wieloma formacjami grającymi bardzo różnorodną stylistycznie muzykę (od etno po metal) i mający za sobą bogate doświadczenia muzyczne.

Formacja aktualnie intensywnie pracuje nad nowym albumem, zaś ich poprzednie nagrania, czyli Epka pt. „Tekla Goldman” oraz koncertowa „Taśma”, cały czas są dostępne w dobrze znanej fanom Innych Brzmień oficynie Antena Krzyku.

Koncert rozpocznie się o 19.00 w sali widowiskowej Warsztatów Kultury w Lublinie.

Forum Wielkich Kompozytorów Lubelszczyzny

W Lublinie trwa II Forum Wielkich Kompozytorów Lubelszczyzny. Głównym celem Forum jest promocja muzyki polskiej ze szczególnym wskazaniem twórczości wielkich kompozytorów Lubelszczyzny: Karola Lipińskiego, Henryka Wieniawskiego i Józefa Wieniawskiego.

Dziś o 11.00 prof. Marcin Baranowski z Akademii Muzycznej w Poznaniu opowie o wpływie wiolinistyki Henryka Wieniawskiego na rozwój sztuki gry na skrzypcach na przestrzeni dwóch stuleci historii.

O 12.00 zaplanowano wykład o związkach braci Wieniawskich z kulturą miasta pochodzenia oraz Lubelszczyzny. To spotkanie z prof. Mieczysławą Demską – Trębacz z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Na zakończenie o 13.00 odbędzie się recital fortepianowy, wystąpi Joanna Maklakiewicz.

Wszystkie wydarzenia odbywają się w sali koncertowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego przy ulicy Muzycznej 10 w Lublinie.

Aktorzy i cyrkowcy spotkają się na scenie

Cyrkowe Impro odbędzie się w Lublinie. To spektakl łączący sztukę improwizacji z umiejętnościami cyrkowców. Aktorzy improwizują na scenie, kreując opowieści i sytuacje na podstawie sugestii od publiczności co sprawia, że każda scena jest nieprzewidywalna.

Podczas wieczoru wystąpią też utalentowani cyrkowcy, którzy zaprezentują widowiskowe sztuczki, akrobacje i układy.

Wystąpią aktorzy: Adam Organista, Barbara Szarwiło, Kacper Kubiec i Bogusław Byrski, a także cyrkowcy: Marcin Borkowski i Krzysztof Pacholik. O oprawę muzyczną zadba Karolina Hordyjewicz.

Wydarzenie odbywa się w ramach Przestrzeni Sztuki. Cyrkowe Impro odbędzie się w niedzielę o 16.00 w Domu Kultury Kalinowszczyzna.

Święto zabytku w Muzeum Wsi Lubelskiej

Święto zabytku odbędzie się w niedzielę w Muzeum Wsi Lubelskiej. W tym roku w centrum uwagi będzie Chałupa z Tarnogóry, która jest najstarszym obiektem w sektorze Wyżyny Lubelskiej, datowanym na 1773 rok.

Podczas wydarzenia, w którym wezmą udział przedstawiciele miejscowości Tarnogóra, będzie można zwiedzać wnętrze i obejście 250-letniej chałupy wraz z prezentacją warsztatu szewskiego.

Ponadto zaplanowano koncert Strażackiej Orkiestry Dętej z Tarnogóry, wernisaż wystawy „Tarnogóra w akwareli współczesnej”. Bedzie można także zapoznać się z archiwalnymi zasobami Muzeum Wsi Lubelskiej związanymi z Chałupą z Tarnogóry i rodziną Orkiszewskich – jej ostatnich właścicieli.

Święto zabytku w lubelskim skansenie rozpocznie się w niedzielę o 10.00.

Fot. archiwum

Exit mobile version