Wernisaż w Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza
W Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza dziś wernisaż wystawy „Popołudniowy deser” autorstwa Jerzego Tyburskiego.
Jerzy Tyburski – urodzony w 1964 roku w Lubaczowie. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Ukończył studia na Wydziale Nauk Humanistycznych, Katedra Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 1986-89 uczęszczał na zajęcia w pracowni malarstwa prof. Mariana Stelmasika i adiunkta Jacka Wojciechowskiego w Instytucie Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jest dwukrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki, członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, autorem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Od 2022 roku pełni funkcję dyrektora BWA Galerii Zamojskiej. Wyróżniony przez miesięcznik Art&Business „Obraz roku 2001”, nominowany jako Zamojska Osobowość Roku „Morando”, otrzymał Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego. Jego prace znajdują się w zbiorach w Zamościu, Lublinie, Wrocławiu, Lubaczowie oraz za granicą.
Otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Wernisaż w Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza przy ul. Złotej 3 rozpocznie się o godz. 18.00.
„Bitwa o kulturę” w Teatrze Starym
W Teatrze Starym dziś kolejne spotkanie w ramach cyklu „Bitwa o kulturę”.
Jon Fosse – Nobel dla norweskiego prozaika i dramaturga każe nam na nowo spojrzeć na jego twórczość dla teatru i jej związki z jego prozą. Na polskich scenach dramaty noblisty obecne są od roku 2000, czyli pojawiły się już 6 lat po jego teatralnym debiucie. Z czym przyszedł do teatru? Jak go rozumiał i do czego potrzebował? Kim są jego bohaterowie? W jakiej rzeczywistości osadzał ich traumy i dążenia? O tym między innymi Ewa Partyga, Anna Augustynowicz i prowadzący spotkanie Łukasz Drewniak.
Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18.00 i będzie transmitowane na stronie oraz Facebooku Teatru Starego.
Obszernych skrótów ze spotkań można wysłuchać także w audycji red. Grażyny Lutosławskiej „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa” na antenie Polskiego Radia Lublin, w każdą niedzielę między 7.00, a 11.00.
Ewa Partyga – Absolwentka UJ (teatrologia) oraz Uniwersytetu w Bergen (literatura porównawcza, historia sztuki, pedagogika). Doktorat w zakresie nauk humanistycznych, specjalność – teatrologia (UJ; promotor: prof. dr hab. Ewa Miodońska-Brookes). Habilitacja w zakresie nauk o sztuce w Instytucie Sztuki PAN.
W Zakładzie Historii i Teorii Teatru pracuje od 2006. Jest przewodniczącą Rady Szkoły Doktorskiej Anthropos IPAN oraz członkinią-specjalistką Komitetu Nauk o Sztuce (2020-2023). Wykłada w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie (w poprzednich latach prowadziła wykłady na Uniwersytecie Jagiellońskim, UKSW i Uniwersytecie SWPS). Zajmuje się również tłumaczeniem dramatów z języka angielskiego i norweskiego. Laureatka Nagrody Polskiej Sekcji ITI 2018 za książkę „Ibsenowskie konstelacje. Ćwiczenia w patrzeniu i czytaniu”. Jest redaktorką naukową serii Studia Komparatystyczne Instytutu Sztuki PAN. Teatr. Sztuka. Kultura oraz redaktorką naczelną „Pamiętnika Teatralnego”.
Anna Augustynowicz – absolwentka teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Debiutowała w 1989 roku inscenizacją sztuki Marka Koterskiego „Życie wewnętrzne” w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu.
Od 1992 dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie. Reżyserowała m.in. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Powszechnym i Polskim w Warszawie, TR Warszawa, Wrocławskim Teatrze Współczesnym, Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi. Zrealizowała pięć spektakli dla Teatru Telewizji.
Swój repertuar opiera przede wszystkim na współczesnej dramaturgii polskiej i zachodniej, chętnie sięga po teksty nowatorskie, burzące stereotypy zarówno w sferze myśli, jak i języka, przygotowując ich prapremiery. Przez ponad dwadzieścia lat pracy artystycznej stworzyła w Szczecinie własny, charakterystyczny i niepowtarzalny język interpretacji scenicznej.
Dzień Kultury Żydowskiej w Łukowskim Ośrodku Kultury
Dzień Kultury Żydowskiej to kolejna propozycja Łukowskiego Ośrodka Kultury przygotowana w ramach VII Łukowskiej Mocy Kultury 2023. Będzie można zobaczyć wystawę „Śmierć za człowieczeństwo” poświęconą beatyfikowanej niedawno rodzinie Ulmów – zamordowanej przez niemieckich okupantów za ukrywanie w swoim domu Żydów.
O godz. 17.00 w Kinie Łuków wykład „Ile judaizmu jest w chrześcijaństwie?” Piotra Kowalika – głównego specjalisty ds. judaistyki i metodologii w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
O godz. 19.00 zaplanowano koncert muzyki klezmerskiej pt. „Żydowskie impresje” w wykonaniu duetu skrzypcowego ROKduo.
W programie znajdują się tradycyjne melodie Żydów sefardyjskich i aszkenazyjskich, utwory współczesnych kompozytorów polskich m. in. Dawida Lubowicza i Eweliny Nowickiej oraz kompozytorów niemieckich, francuskich i amerykańskich, których inspirowała kultura żydowska.
Wystawa prac lubelskich artystów plastyków
W Informatorze Kulturalnym polecamy państwa uwadze wystawę – prezentację twórczości artystów związanych z lubelskim środowiskiem artystycznym (należących do Związku Polskich Artystów Plastyków) przygotowaną z okazji 85-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Lubelskiego.
Składa się ona z dwóch części: Malarstwo/Rzeźba oraz Grafika/Rysunek.
Prace należą zarówno do utytułowanych twórców jak i młodszego pokolenia artystów.
– Główną ideą wystawy jest ukazanie przekroju dzieł, które na przestrzeni lat tworzyli nasi artyści, a dzieła mają skłonić do refleksji na temat sztuki i jej aktualnych trendów – mówią Wojciech Mendzelewski i Agnieszka Wójtowicz. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]
Wystawę podzieloną na dwie części można oglądać w Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego oraz w Galerii MDK nr 2 „Po 111 Schodach”.
Wstęp jest bezpłatny, a ekspozycja będzie prezentowana do 11 listopada.
Fot. Muzeum Józefa Czechowicza FB