Ponad 100 prac malarskich prof. Stanisława Baja można oglądać w Muzeum Południowego Podlasia. Wystawa “Świadkowie życia” – to podsumowanie twórczości tego cenionego artysty, pochodzącego z nadbużańskiej wsi Dołhobrody.
CZYTAJ: Błąd jako źródło inspiracji. Ostatnie dni wystawy w CSK
Szczególne miejsce w jego malarstwie zajmuje pejzaż nadbużański.
– Rzekę Bug uwieczniam od lat, obserwując ją z jednego miejsca, na plaży Sugry koło Kodnia – mówi autor dzieł. – Maluję dlatego, że o tej rzece niewiele wiem i dlatego, że niewiele wiem również o sobie jako o malarzu. Maluję, żeby się tego dowiedzieć, z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc. To są czasami bardzo niewielkie zmiany niuansowe, ale to jest właśnie najciekawsze. Zostaję w jednym miejscu, żeby mieć jedno miejsce odwołania, a jednocześnie z tego miejsca najbardziej zauważyłem upływający czas – kiedy się zatrzymałem. A rzeka to jest żywioł, który się ciągle przemieszcza jak czas, jak życie.
Najwcześniejsze prezentowane prace artysty przedstawiają sceny rodzajowe, dla których inspiracją była wieś i natura. Od lat 80. XX w. jego twórczość zdominowały nadbużański pejzaż oraz portret.
Dorobek artystyczny Stanisława Baja obejmuje malarstwo, rysunek i grafikę. Artysta jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studiował malarstwo pod kierunkiem profesorów Michała Byliny, Jacka Sienickiego i Ludwika Maciąga. Obecnie jest wykładowcą akademickim warszawskiej ASP.
MaT / opr. LisA
Fot. Małgorzata Tymicka