Tablicę upamiętniającą założyciela Zespołu Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Stanisława Leszczyńskiego odsłonięto dziś (25.10) przy Akademickim Centrum Kultury “Chatka Żaka”.
– Myślę, że ten zespół, który powstał w 1953 roku to było najważniejsze dziecko mojego ojca – mówi obecny dyrektor, kierownik artystyczny i choreograf zespołu, syn Stanisława Leszczyńskiego, Lech Leszczyński. – Zespół Tańca Ludowego to są nasze tradycje, kultura. Przekazywanie tego młodzieży, to było jego największym celem, żeby młodzież mogła poznać tę kulturę, tradycję i zachować je dla przyszłych pokoleń.
Wychowanka zespołu, Zofia Rzączyńska podkreśla, że Stanisław Leszczyński był wymagający podczas pracy nad układami tanecznymi, m.in. nad jego sztandarową choreografią – polonezem ułańskim – którą ćwiczono… nad morzem. – Trzymał nas w dużej dyscyplinie. W procesie choreograficznym uczestniczyliśmy w ten sposób, że wykonywaliśmy konkretne figury, które nam wskazywał. Pan Stanisław Leszczyński poloneza ułańskiego ustawiał w Świnoujściu, na plaży.
Stanisław Leszczyński był folklorystą, choreografem i animatorem kultury. Za swoją działalność został odznaczony m.in. Złotym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. Stanisław Leszczyński kierował zespołem Tańca Ludowego UMCS do 2009 roku. Zmarł w marcu 2017 roku.
ŁuM / opr. AKos
Fot. Krzysztof Radzki