Blisko 1 milion 160 tysięcy złotych dofinansowania otrzymał Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Ze środków ma powstać aplikacja Okosmart umożliwiająca postawienie szybkiej wstępnej diagnozy choroby siatkówki.
CZYTAJ: Drut wbił się w oko. Lubelscy lekarze uratowali pacjentowi wzrok [ZDJĘCIA]
– Jesteśmy pionierami. To nowatorskie rozwiązanie, które jeszcze nigdzie nie działa w takim zakresie, w jakim będzie funkcjonowało u nas – mówi profesor Robert Rejdak (na zdj. w środku), kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – To projekt, który jest niejako rozszerzeniem programu Okobus. W poradni przyklinicznej i poradni leczenia chorób siatkówki będziemy analizować cyfrowe zdjęcie dna oka. Mamy tysiące zdjęć, na podstawie których zostanie opracowana aplikacja sztucznej inteligencji. Ten algorytm będzie rozpoznawał zmiany chorobowe na dnie oka. Zrobi to niejako automatycznie. Wybierze pacjentów „podejrzanych” o chorobę i na tej podstawie będzie typował osoby do dalszej diagnostyki i ewentualnego leczenia. Będziemy rozpoznawać wszystkie nieprawidłowości, jakie mogą się zdarzyć w przebiegu chorób plamki (żółtej). Aplikacja ta będzie w stanie wyłapać każdą zmianę chorobową.
Pieniądze zostały przekazane lubelskiemu uniwersytetowi w ramach programu Nauka dla Społeczeństwa ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Projekt będzie realizowany przez 24 miesiące w latach 2023-2025.
CZYTAJ: Uczelnia ważna dla Europy. Lubelscy medycy odznaczeni [ZDJĘCIA]
Wezmą w nim udział następujące ośrodki: Katedra i Klinika Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie jako ośrodek kliniczny; Politechnika Lubelska w zakresie informatycznym; Department of Ophthalmology, University Hospital Alcala de Henares w Madrycie w Hiszpanii jako ośrodek kliniczny.
EwKa / opr. ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska