Naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie opracowali innowacyjną pastę do zębów z aktywnymi cząsteczkami o działaniu leczniczym. Wynalazek został nagrodzony brązowym medalem „International Invention and Technology Exhibition Inno Wings 2023.
Pomogła natura
– Jest to produkt wykorzystujący zasoby środowiska naturalnego – naturalne minerały, które dobrze działają na zęby – mówi dr hab. Ewa Skwarek z Wydziału Chemii UMCS. – Otrzymany przez nas kompozyt składa się z krzemionki, glinki i różnych dodatków roślinnych. Pasta jest tak dobra, że powoduje bardzo dobre działanie na zęby: antybakteryjne, przeciw paradontozie. Może też wpływać na odnawianie warstwy wierzchniej zęba.
CZYTAJ: Kolejna uczelnia w regionie ma kształcić lekarzy. Dostała też pieniądze na samolot [ZDJĘCIA]
– Paradontoza to bardzo poważny problem. W jej wyniku zęby są bardzo słabe, kruszą się i wypadają. Dlatego przeciwdziałanie paradontozie ma duże znaczenie – wyjaśnia dr hab. Ewa Skwarek.
– Mamy różne wariacje pasty. Wykorzystaliśmy sproszkowane zioła: między innymi szałwię, olej kolendry, olej tymianku – opowiada Viktoria Paientko, doktorantka UMCS. – Pasta ma długi termin ważności: od 12 do 36 miesięcy przy minimalnej ilości konserwantów.
Specjalna struktura
– Jest wiele takich związków. Ale tylko nasz kompozyt ma specjalną strukturę. W porach pasty znajdują się substancje biologicznie aktywne i mogą one się uwalniać w kontrolowany sposób: nie za dużo, nie za mało, tyle żeby był efekt wzmacniania zębów, czyszczenia zębów i usuwania bakterii. Odpowiednie rozdrobnienie składników pasty, odpowiednia wielkość ziaren powoduje, że działają one na płytkę nazębną, ścierając kamień i osady – wyjaśnia dr hab. Ewa Skwarek.
– Pasta jest w konsystencji podobna do kremu i ma ziołowy smak. Może być w kolorach od jasno- do ciemnozielonego – dodaje Viktoria Paientko.
Pasta jest w różnych wariantach i można ją już kupić w Ukrainie.
LilKa / opr. ToMa
Fot. pexels.com