„Historia na głosy” to hasło V Kongresu Archiwów Społecznych organizowanego przez Centrum Archiwistyki Społecznej. Dziś ostatni dzień trzydniowego wydarzenie zorganizowanego w Lublinie. Dlaczego zapisywać indywidualne ludzkie losy? Czy da się z nich ułożyć podręcznik do historii? Czy znajdzie się w nim miejsce na codzienność? O „Historii na głosy” porozmawiamy w Radiu Lublin w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. Gośćmi będą: Ada Kapała z Centrum Archiwistyki Społecznej, Dominik Czapigo z KARTY i prof. Iwona Hofman, dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS, partnera kongresu.
Nowe wydanie „Poematu o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza ukazało się niedawno nakładem Muzeum Narodowego w Lublinie. Zawiera nie tylko tekst słynnego utworu opowiadającego o tajemniczym Wędrowcu, który przemierza miasto przy lipcowej pełni księżyca, ale również fotografie Czechowicza ukazujące miasto. Po raz pierwszy zdjęcia Józefa Czechowicza umieszczono jako ilustrację pierwszego wydania Poematu o mieście Lublinie w 1964 roku, w 25 rocznicę śmierci poety. Nowe wydanie ukazuje się w jubileuszowym roku 120. rocznicy jego urodzin. Przejrzymy je z Aleksandrem Wójtowiczem, kierownikiem Muzeum Czechowicza w Lublinie w kolejnym odcinku cyklu “U Czechowicza”. Przy tej okazji opowiemy o dwóch portretach poety, które trafiły właśnie na koszulki.
Jagoda Graboś wydała kolejny tomik wierszy. Nosi tytuł „Kontakt”. Jego publikacja była nagroda Główną w XVI Ogólnopolskim Konkursie na Autorską Książkę Literacką – Świdnica 2023. Zanim w czwartek autorka opowie o nim w Muzeum Czechowicza, o wierszach i o trudnej sztuce bycia w kontakcie z drugą osobą w sytuacji, w której kontakt jest właściwie niemożliwy, porozmawiamy w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
W 374 odcinku słuchowiska „Bazarek” Stanisław koloruje, Zosia chce być muchą, a Wiesława wyprzedza naukowców.
Nowe wydanie “Poematu o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza i koszulki z portretami poety. Fot. Grażyna Lutosławska