Szef MSWiA: z Funduszu Kościelnego udało się uratować m.in. ołtarz w sanktuarium w Kodniu [ZDJĘCIA]

f6nko6mxeaamgsn 2023 09 17 112819

Z Funduszu Kościelnego udaje się uratować wiele cennych dla polskiej kultury zabytków. Takim przykładem jest ołtarz w Sanktuarium Maryjnym w Kodniu – podkreślił szef MSWiA Mariusz Kamiński.

– Dzięki środkom z Funduszu Kościelnego udaje się uratować wiele cennych dla polskiej kultury zabytków. Takim przykładem jest ołtarz w Sanktuarium Maryjnym w Kodniu – napisał w niedzielę na platformie X (dawniej Twitter) szef MSWiA Mariusz Kamiński.

CZYTAJ: Zabytkowy ołtarz z nowym blaskiem. Trwają prace konserwatorskie w kodeńskim sanktuarium [ZDJĘCIA]

W sierpniu sanktuarium maryjne w Kodniu obchodziło trzechsetną rocznicę papieskiej koronacji wizerunku Maryi. W obecnych granicach Polski była to druga taka koronacja po Jasnej Górze w 1717 roku.

Historia wizerunku Matki Bożej Kodeńskiej sięga XVII w. Związana jest z Mikołajem Sapiehą, właścicielem Kodnia. W czasie pielgrzymki do Rzymu w 1631 r. podczas modlitwy przed obrazem w kaplicy gregoriańskiej został uzdrowiony. Bez zezwolenia papieża Urbana VIII zabrał on obraz do Polski. Po kilku latach następca św. Piotra odpuścił mu winę i darował obraz Matki Bożej Gregoriańskiej, który w 1651 r. został umieszczony w nowo wybudowanym, murowanym kościele św. Anny – obecnie bazylice mniejszej.

CZYTAJ: Obraz Matki Bożej Kodeńskiej już z nowymi koronami [ZDJĘCIA]

Kodeń położony jest przy granicy polsko-białoruskiej nad rzeką Bug.

PAP / RL / opr. WM

Fot. Mariusz Kamiński Twitter

Exit mobile version