W centrum Włodawy odbyły się uroczystości związane z odsłonięciem pomnika Rzeczpospolitej Włodawskiej. W wydarzeniu brał udział prezydent Andrzej Duda.
W odsłonięciu pomnika – obok prezydenta Andrzeja Dudy – uczestniczyli też: minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki oraz wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.
Zastąpił kontrowersyjny pomnik
– Pomnik Rzeczpospolitej Włodawskiej powstał po konsultacjach społecznych, zastąpił poprzedni budzący wiele kontrowersji monument “Walki i męczeństwa wojsk polskich i sowieckich” – mówi burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński. – Tamten pomnik wzbudzał kontrowersje wśród części mieszkańców. Sytuacja, jaką mamy w Ukrainie, gdzie jest wojna, gdzie agresor rosyjski uderzył na swojego sąsiada, troszeczkę przyspieszyła reakcję mieszkańców. Uruchomiła się wtedy lawina różnych protestów przeciwko temu pomnikowi. Zapytaliśmy mieszkańców, czy są za tym, żeby przenieść tamten pomnik lub go zburzyć, by w to miejsce powstał inny. Zaproponowaliśmy mieszkańcom pomnik Rzeczypospolitej Włodawskiej. Konsultacje wskazały jednoznacznie – mieszkańcy byli za zmianą pomnika. Dzisiaj odsłaniamy pomnik. Zaprosiliśmy na to wydarzenie pana prezydenta RP Andrzeja Dudę. Pomnik, który powstał, jest pomnikiem Rzeczypospolitej Włodawskiej, poświęconym generałowi Franciszkowi Kleebergowi i jego żołnierzom Samodzielnej Grupy Operacyjnej “Polesie”.
CZYTAJ: „Emocje są bardzo duże”. Wyniki ankiety dotyczącej włodawskiego pomnika
– Poprzedni pomnik był bastionem przeszłej epoki. Był poświęcony żołnierzom Armii Radzieckiej. Ohydny, obrzydliwy, straszył, a ten jest piękny – uważa jedna z mieszkanek.
– Nowy pomnik to taki kilkumetrowy postument zakończony czterema orłami skierowanymi w różne strony świata – mówi Wiesław Holaczuk, zastępca burmistrza miasta Włodawa. – Od frontu jest popiersie generała Franciszka Kleeberga i napis, że to pomnik poświęcony generałowi i jego żołnierzom.
– We Włodawie mamy już murale Kleeberga, Szkołę Podstawową nr 3 im. gen. Kleeberga. Teraz przyszedł czas na pomnik. Poprzedni był okropny. Ten ma przynajmniej jakiś wygląd. To był człowiek, który walczył o to, żeby była Polska, żeby była Włodawa, a nie Rosjanie czy Niemcy – mówią mieszkanki.
CZYTAJ: Włodawa: kontrowersyjny pomnik ma być dziś zdemontowany
– Pomnik poświęcony generałowi Franciszkowi Kleebergowi i jego żołnierzom Samodzielnej Grupy Operacyjnej “Polesie” ma bardzo duże powiązania z naszą historią lokalną – zaznacza Wiesław Holaczuk. – Właśnie na terenie Włodawy generał Franciszek Kleeberg powołał Samodzielną Grupę Operacyjną “Polesie”. Tutaj, na jednym z ostatnich skrawków broniącej się Rzeczypospolitej, generał Franciszek Kleeberg powołał także władze cywilno-administracyjne miasta i okolic, ze starostą włącznie. To w zasadzie nazywamy Rzeczpospolitą Włodawską. Ten obszar przez trzy dni był takim wolnym obszarem, gdzie działało wojsko, struktury władzy państwowej i samorządowej. To dało nam możliwość szczycenia się tym, że Włodawa była przez trzy dni stolicą Polski, ponieważ 28 września 1939 roku skapitulowała Warszawa. To jeden z ostatnich wolnych skrawków Rzeczypospolitej.
– Pomnik dobrze komponuje się z otoczeniem. Mamy też nowy rynek, po rewitalizacji. Obok są fontanny. Gdy są uruchomione, ładnie to wygląda – stwierdza jedna z mieszkanek.
Koszt budowy nowego pomnika pokrył Instytut Pamięci Narodowej.
MaT / opr. WM
Fot. Piotr Janiak