Niezwykli obywatele w wojsku. Lubelscy terytorialsi zwiększyli siły [ZDJĘCIA]

wot 2023 09 16 163221

69 terytorialsów złożyło w sobotę (17.09) wojskową przysięgę w Łęcznej. To ostatnie w tym roku wcielenie do 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w ramach szkolenia „Wakacje z WOT”.

CZYTAJ: Kolejni terytorialsi złożą przysięgę

– Teraz czeka ich intensywne szkolenie, bo pełne przygotowanie żołnierza trwa 3 lata. Warto jednak wstąpić do naszej formacji – mówi dowódca 2 LBOT, pułkownik Zbigniew Krzyszczuk. – Można się realizować jako człowiek, zwykły obywatel. A właściwie jako niezwykły obywatel, bo człowiek staje się niezwykłym obywatelem z chwilą wstąpienia do WOT-u. Można pogodzić życie prywatne, normalne, cywilne, rodzinne ze służbą krajowi, ale też z własnym doskonaleniem, nabywaniem nowych umiejętności, które naprawdę często się przydają. Proszę zauważyć, ile widzimy czasem wypadków i ilu ludzi nie potrafi udzielić pierwszej pomocy. U nas, w Wojskach Obrony Terytorialnej ta pomoc jest jedną z najważniejszych rzeczy, którą na samym początku uczymy żołnierzy.

Jednym z wcielonych do terytorialsów jest szeregowy Łukasz Szokała z Lublina, który na co dzień pracuje jako pracownik cywilny w resorcie obrony narodowej. – Planuję zostać zawodowym żołnierzem, dlatego zdecydowałem się na wakacyjne szkolenie – mówi szeregowy Szokała. – Najtrudniejsza dla mnie była rozłąka z rodziną i z żoną. Mimo że okres 16 dni nie był jakiś wymagający, ale jednak to było dla mnie najtrudniejsze.

CZYTAJ: Pełny monitoring granicy. Wzdłuż Bugu powstanie zapora [ZDJECIA]

 Niemal 40 proc. lubelskich terytorialsów to kobiety.

– Wojsko to jest coś dla kobiet, bo uczy nas wielu przydatnych cech – mówi szeregowa Agata Robak. – Na pewno wytrwałości, bo szkolenie to były jednak jedne z cięższych dni, ale też tego jak radzić sobie w stresowych sytuacjach. Będę studiowała biotechnologię. Na razie jeszcze nie jestem pewna, jak to połączę ze sobą, ale na pewno będę się starać, żeby nie zaniedbać ani jednej, ani drugiej rzeczy.

Żołnierzy, którzy złożyli w Łęcznej przysięgę wojskową, czekają teraz kolejne szkolenia specjalistyczne. Pełne przeszkolenie terytorialsa trwa 3 lata. Szeregowy żołnierz, który uczestniczy raz w miesiącu w dwudniowym szkoleniu, otrzymuje za to ponad 800 zł.

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. majora Hieronima Dekutowskiego ps. ”Zapora” liczy ponad 3000 żołnierzy, z czego w ramach szkolenia „Wakacje z WOT” wstąpiło 400 osób.

PaSe/ opr. AgF

Fot. Sebastian Pawlak

Exit mobile version