Powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej wybrzmiała dzisiaj (09.09) przed lubelskim Ratuszem. W Narodowym Czytaniu wziął udział między innymi wojewoda lubelski, Lech Sprawka.
– „Nad Niemnem” pamiętam ze szkoły średniej, ale również z filmu. Myślę, że to jest ważny fragment naszej tożsamości narodowej, kulturowej. Tożsamości, która jest gwarantem zachowania polskości i przy okazji budowania poczucia więzi wspólnotowej; jest gwarantem, że gdybyśmy jako państwo znaleźli się w stanie zagrożenia potrafilibyśmy je razem obronić – mówi wojewoda.
Wspólne czytanie uświetniła część artystyczna dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Adama Mickiewicza w Lublinie, Szkoły Podstawowej nr 29 im. Adama Mickiewicza w Lublinie oraz Szkoły Podstawowrj nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie.
„Warto sięgnąć do tych idei”
Narodowe Czytanie odbyło się również między innymi w Ogrodzie Botanicznym czy na placu Litewskim w Lublinie. Fragmenty powieści można było usłyszeć także przed Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.
– W dzisiejszych czasach warto sięgnąć do tych idei, które chciała przekazać autorka – mówi dyrektor Biblioteki, Tadeusz Sławecki. – Idei patriotyzmu, pamięci – bowiem tam wracają do kwestii powstania styczniowego. Wiele jest takich elementów, które pretendują tę lekturę do tego, żeby ją publicznie czytać, rozumieć i wyciągać wnioski.
W akcji Narodowego Czytania przed Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Lublinie udział wziął między innymi członek Zarządu Województwa Lubelskiego, Bartłomiej Bałaban. – Myślę, że to dobrze, że każdy z nas odświeży sobie lektury, którymi pasjonowaliśmy się w dzieciństwie, czytaliśmy w czasach młodości i ponownie zaciekawi się tymi książkami.
Pracownicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej jak co roku przygotowali również spektakl teatralny na podstawie tegorocznej lektury. Narodowe Czytanie odbywa się również między innymi przed lubelskim Ratuszem czy na placu Litewskim w Lublinie.
Znamy kolejną lekturę
Para prezydencka ogłosiła w sobotę (09.09), że lekturą Narodowego Czytania w 2024 roku będzie „Kordian” Juliusza Słowackiego. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że „jest to dramat, jeden z najbardziej znanych w polskiej literaturze, także mocno związany z bardzo trudnym czasem, związanym z innym niż u Orzeszkowej, ale także dramatycznym dla Polaków wydarzeniem”.
– Będziemy przeżywać emocje, które targały polska duszą, Polakami oraz debatą międzypokoleniową, która się toczyła po powstaniu listopadowym. Będziemy przeżywali emocje, które również przelał na papier ze swojego serca nasz wielki wieszcz narodowy – wskazał prezydent RP. – Czas może upłynął, ale postawy są podobne. My, Polacy, się nie zmieniliśmy. Dzisiaj zobaczyliśmy w powieści postawy absolutnie ponadczasowe. Podobne uczucia będziemy mieli w przyszłym roku – zaznaczył.
AŁ / PAP / opr. AKos
Fot. Piotr Michalski