Konflikt o ukraińskie zboże. Dr Szabaciuk: oskarżanie części państw UE o sprzyjanie Rosji jest nieodpowiedzialne

p1100973 2023 09 22 113320

Na Ukrainie jest już duże zmęczenie wojną, której zakończenia nie widać. Rośnie też grupa krytyków prezydenta Wołodymyra Zełenskiego – mówił w Radiu Lublin dr Andrzej Szabaciuk z Katedry Teorii Polityki i Studiów Wschodnich Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Jego zdaniem reakcja prezydenta i innych polityków Ukrainy w sprawie kryzysu zbożowego jest zbyt nerwowa i nieprzemyślana, bo może wywołać niechęć ze strony obywateli państw Europy Zachodniej do udzielania jej pomocy. – Oskarżanie części państw Unii Europejskiej o to, że sprzyjają Rosji, tylko dlatego, że dbają o interes własnych obywateli (a jednocześnie w tym samym czasie wpłacają czy okazują pomoc setkom tysięcy czy wręcz milionom obywateli Ukrainy, którzy szukają schronienia na ich terytorium), jest trochę nieodpowiedzialne. Mam świadomość, że ta wojna idzie nie po myśli Ukrainy, niemniej jednak bez wsparcia Zachodu trudno będzie pokonać Rosję, a takie działania mogą osłabić w dłuższej perspektywie chęć części państw zachodnich do wspierania Ukrainy.

Cała rozmowa w materiale wideo:

Szabaciuk podkreślił, że Ukraina jest w bardzo trudnej sytuacji, bo kontrofensywa nie przynosi zapowiadanych efektów i jest ryzyko, że wojna zostanie w pewnym sensie zamrożona na długie lata. Ocenił, że Rosja będzie miała wtedy przewagę, bo jest w stanie kontynuować tę wojnę na wyniszczenie przez dłuższy czas.

CZYTAJ: Ukraina złożyła skargę na Polskę, Węgry i Słowację w związku z embargiem na zboże

Polska wprowadziła zakaz importu zbóż z Ukrainy przy zachowaniu możliwości jego tranzytu, po tym jak zakazu tego nie przedłużyła Komisja Europejska. Ukraina złożyła w tej sprawie skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Prezydent Zełenski na forum ONZ mówił m.in., że “niektórzy nasi przyjaciele w Europie, odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „w rzeczywistości pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”. Ze strony Polski i Ukrainy padały potem groźby wprowadzania kolejnych ograniczeń w handlu produktami rolnymi.

CZYTAJ: Komisja Europejska nie przedłuży embarga na ukraińskie zboże

RCh / opr. WM

Fot. PrzeG

Exit mobile version